Zaloguj
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Wypadki lotnicze w Japonii i Pakistanie

7 lutego doszło do dwóch wypadków lotniczych z udziałem załogowych statków powietrznych należących do Sił Samoobrony Japonii oraz Sił Powietrznych Pakistanu – na szczęście w obu przypadkach obeszło się bez ofiar śmiertelnych.

W bazie lotniczej Asahikawa znajdującej się na wyspie Hokkaido rozbił się śmigłowiec transportowy Bell/Fuji UH-1J Iroquis – na pokładzie znajdowała się dwuosobowa załoga. Jeden z pilotów odniósł rany głowy, jednak jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Do zdarzenia doszło w czasie ćwiczeń lądowania w terenie pokrytym śniegiem – według relacji mediów, wiropłat spadł w niekontrolowany sposób z pułapu około 10 metrów. Najprawdopodobniej przyczyną był błąd pilota, który stracił widoczność w pyle śnieżnym.

W bieżącym roku to trzeci incydent z udziałem śmigłowca rodziny Bell UH-1 na świecie skutkujący stratą sprzętową. 9 stycznia cywilny egzemplarz rozbił się w czasie działań przeciwpożarowych w Australii, a 31 stycznia swojego UH-1H utraciły siły zbrojne Burkina Faso. Dla japońskich Sił Samoobrony to pierwszy UH-1J stracony od czerwca 2019 roku, kiedy rozbił się egzemplarz na lotnisku Tachikawa.

W Pakistanie doszło do wypadku odrzutowego samolotu bojowego Dassault Mirage III. Maszyna rozbiła się kilka minut po starcie z bazy lotniczej Rafiqui w prowincji Punjab – według przekazów medialnych przyczyną była usterka techniczna. Pilot katapultował się. Jest to pierwszy Mirage III utracony w Pakistanie od marca 2015 roku. Co ważne, jest to drugi odrzutowiec bojowy utracony w bieżącym roku – 7 stycznia doszło do katastrofy Chengdu FT-7PG (zginęło dwóch pilotów).

(ŁP) Foto: ANI
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc