Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Wypadek Seahawka na Pacyfiku

25 stycznia doszło do wypadku z udziałem wielozadaniowego śmigłowca pokładowego Sikorsky MH-60S Seahawk należącego do US Navy. Na szczęście pięcioosobowa załoga przeżyła incydent.

Według komunikatu US Navy śmigłowiec spadł do Oceanu Spokojnego z przyczyn technicznych około 160 mil morskich na wschód od Okinawy. Na pokładzie znajdowało się pięciu członków załogi – trzech z nich uratował UH-60 Black Hawk Sił Samoobrony Japonii i przetransportował do szpitala wojskowego na Okinawie, a pozostali dwaj zostali podniesieni z wody przez MH-60S Seahawk po czym trafili na pokład okrętu dowodzenia USS Blue Ridge. Śmigłowiec i personel należeli do 12. Eskadry lotnictwa morskiego Stanów Zjednoczonych.

Obecnie uruchomiono śledztwo mające wyjaśnić przyczyny wypadku. Dotychczas US Navy utraciła około 10 MH-60S – pierwsze z nich dostarczono w 2002 roku. Początkowo zakładano, że będą zastępować transportowe CH-46 Sea Knight, jednak z biegiem lat rozszerzono ich możliwości operacyjne – obecnie poza zadaniami transportowymi mogą służyć jako nosiciele systemów przeciwminowych, zwalczać cele nawodne i naziemne dzięki uzbrojeniu kierowanemu. Łącznie dla US Navy zbudowano 237 śmigłowców tego typu, które obok MH-60R Seahawk stanowią podstawowy typ wiropłata pokładowego US Navy.

(ŁP) Foto: US Navy
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc