Zaloguj

Wypadek rosyjskiego Su-30

22 września w obwodzie twerskim w europejskiej części Rosji doszło do wypadku wielozadaniowego samolotu bojowego Suchoj Su-30 należącego do Sił Powietrznych Rosji. 

Maszyna rozbiła się w czasie rutynowego lotu treningowego – na pokładzie znajdowała się dwuosobowa załoga, obaj katapultowali się i zostali odnalezieni przez ekipy ratownicze. Ministerstwo Obrony Rosji nie komentuje incydentu – w bieżącym roku to drugi Su-30 utracony na świecie (27 stycznia 2020 roku rozbił się egzemplarz należący do Sił Powietrznych Algierii). 

Siły zbrojne Rosji eksploatują około 110 samolotów Su-30, które są jednymi z najnowszych maszyn. Ich zakupy rozpoczęły się w 2016 roku, a część z nich trafiła do lotnictwa morskiego oraz ośrodków szkolno-doświadczalnych. Są intensywnie eksploatowane na terenie Rosji, a także w operacjach ekspedycyjnych – m.in. w Syrii. 

Dla rosyjskiego lotnictwa to kolejna strata sprzętowa w bieżącym roku. 25 marca doszło do katastrofy odrzutowego samolotu szkolno-treningowego Aero L-39 Albatros (jedna ofiara śmiertelna), w maju doszło do dwóch katastrof śmigłowców Mi-8 (łącznie siedem ofiar), 27 maja rozbił się myśliwski MiG-31, a 13 sierpnia L-39 Albatros. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Ministerstwo Obrony Rosji
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc