Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Wypadek na pokładzie USS Carl Vinson

W czasie lądowania samolotu F-35C Lightning II na pokładzie USS Carl Vinson doszło do incydentu, który skutkował obrażeniami siedmiu członków załogi i katapultowaniem pilota (podniesionego z wody przez zespół ratowniczy). Stan samolotu nie jest znany. Fot. US Navy

24 stycznia na Morzu Południowochińskim doszło do wypadku na pokładzie lotniskowca USS Carl Vinson z udziałem wielozadaniowego samolotu bojowego Lockheed Martin F-35C Lightning II.

Zgodnie z oficjalnym komunikatem US Navy, do incydentu doszło w czasie procedury lądowania maszyny na pokładzie okrętu – pilot katapultował się i spadł do oceanu (został podjęty z wody przez załogę dyżurującego w okolicy śmigłowca). Dodatkowo siedmiu marynarzy odniosło obrażenia – trzech z nich zostało ewakuowanych do szpitala w Manili, a pozostałym udzielono pomocy medycznej w oparciu o zespoły medyczne znajdujące się na lotniskowcu. Marynarka nie poinformowała o stanie samolotu, a także uszkodzeniach, które zostały odniesione na pokładzie – szczegóły mają zostać przekazane po zakończeniu śledztwa.

Na pokładzie USS Carl Vinson (CVN 70) stacjonuje jedna eskadra samolotów F-35C Lightning II (VFA-147) – lotniskowiec operuje na wodach azjatyckich od sierpnia 2021 roku. Jednocześnie był to pierwszy tak poważny incydent z udziałem F-35C Lightning II w historii programu – wcześniej straty oraz problemy pojawiały się w innych wersjach.

Co należy podkreślić, incydenty z udziałem samolotów i śmigłowców pokładowych są naturalnym elementem eksploatacji grupy lotniczej na pokładzie lotniskowca. Tylko w listopadzie 2021 roku odnotowano dwa tego typu zdarzenia, które zostały zakwalifikowane przez Departament Obrony jako najpoważniejsze (strata powyżej 2,5 mln USD lub ofiary wśród ludzi): 22 listopada doszło do pożaru jednego z silników wielozadaniowego samolotu Boeing F/A-18E Super Hornet (pilot zdołał wylądować na okręcie), a 24 listopada MH-60R Seahawk stracił opuszczaną stację hydrolokacyjną. Z kolei 31 grudnia doszło do pożaru silnika samolotu transportowego Bell/Boeing CMV-22B, który był przygotowywany do lotu.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc