Zaloguj
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik

Wypadek MiGa-29

4 marca w rejonie 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim doszło do wypadku odrzutowego samolotu bojowego MiG-29 należącego do powyższej jednostki.

Według dostępnych informacji, maszyna wykonywała oblot techniczny. Kilka minut po starcie doszło do katapultowania pilota, sam samolot spadł w terenie niezabudowanym. Pilot został podjęty przez śmigłowiec Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej i trafił do szpitala w Warszawie. Obecnie na miejscu wypadku rozpoczęła działalność Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, do czasu wyjaśnienia przyczyn loty samolotów MiG-29 zostały wstrzymane.

W ostatnich latach to trzeci wypadek, który zakończył się zniszczeniem samolotu powyższego typu. Dotychczas dwa egzemplarze utraciła 23. Baza Lotnictwa Taktycznego, a jeden 22. Baza Lotnictwa Taktycznego. Ostatni z nich miał miejsce w lipcu 2018 roku, kiedy samolot należący do drugiej z jednostek rozbił się w pobliżu Pasłęka – wówczas zginął pilot, a loty były wstrzymane do 5 listopada.

Nowy wypadek może stanowić początek końca samolotów MiG-29 w Siłach Powietrznych. Jednym z priorytetów jest program Harpia, który zakłada zakup 32 wielozadaniowych samolotów bojowych nowej generacji. Powyższy program ma na celu zastąpienie obecnie eksploatowanych maszyn MiG-29 oraz Su-22.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc