Zaloguj

Wypadek C295 w Ghanie

22 stycznia w bazie lotniczej Accra w Ghanie doszło do wypadku lekkiego samolotu transportowego Airbus C295 należącego do Sił Powietrznych tego afrykańskiego kraju.

Samolot przechodził próby naziemne – z nieokreślonych powodów ruszył z miejsca i wypadł na teren trawiasty. W ciągu najbliższych dni zespół techniczny sił zbrojnych tego państwa oraz specjalistów z koncernu Airbus mają ocenić stan techniczny i możliwość naprawy płatowca. Siły Powietrzne tego kraju eksploatują trzy transportowe C295 – uszkodzony egzemplarz został dostarczony w lutym 2016 roku. Według komunikatu wojska, w listopadzie zeszłego roku przechodził okresowy przegląd techniczny.

Styczniowe wydarzenie to najpoważniejszy incydent programu C295 od listopada 2012 roku, kiedy doszło do katastrofy samolotu należącego do Sił Powietrznych Algierii, który rozbił się we Francji. Dotychczas globalna flota C295 licząca blisko 200 egzemplarzy utraciła dwie maszyny – poza Algierią jeden C295 rozbił się w styczniu 2008 roku na podejściu do bazy lotniczej w Mirosławcu (zginęło wówczas 20 oficerów).

(ŁP) Foto: Adomonline
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc