reklama Helikon-Tex

Wycofanie Almirante Grau

26 września Marynarka Wojenna Peru wycofała ze służby krążownik Almirante Grau, był to ostatni artyleryjski okręt tej klasy na świecie, którego historia rozpoczęła się w 1939 roku.

Peru zakupiła okręt z nadwyżek sprzętowych Marynarki Wojennej Holandii w 1973 roku. Przez wszystkie lata był flagową jednostką floty, a także był systematycznie modernizowany, tak aby sprostać wymaganiom zmieniającego się świata. Między innymi z tego powodu na pokładzie zainstalowano przeciwokrętowe pociski rakietowe Otomat Mk.2, a także wyposażenie elektroniczne reprezentujące standard przełomu lat 80. i 90. XX wieku. Ich uzupełnieniem były armaty kalibru 152 mm.

Jak już informowaliśmy na wstępie, historia okrętu sięga 1939 roku. Wówczas Holendrzy położyli stępkę pod lekki krążownik De Zeven Provinciën, drugi z pary jednostek mających wzmocnić siły morskie w kolonialnych Holenderskich Indiach Wschodnich przed zagrożeniem ze strony Cesarstwa Japonii. W momencie inwazji Niemiec na Holandię, kadłub okrętu był ukończony w 25%, prace były kontynuowane do 1944 roku, kiedy doszło do wodowania kadłuba w celu zablokowania szlaku wodnego do Rotterdamu (co ostatecznie nie udało się Niemcom).

Po wojnie krążownik został ponownie przejęty przez Holendrów, którzy rozpoczęli dalszy proces budowy, a także modernizacji projektu bazując na doświadczeniach wojny i rozwoju technicznym. Ostatecznie został wcielony do służby w 1953 roku pod nazwą De Ruyter pod którą pływał aż do momentu sprzedaży do Peru.

(ŁP) Foto: Marynarka Wojenna Peru

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullmagnifiercrossmenulisthighlightindent-increasesort-amount-asc