14 kwietnia minister obrony Kanady Anita Anand poinformowała za pomocą mediów społecznościowych, że do Polski dotarły już wszystkie kanadyjskie czołgi, które Kanada ma zamiar przekazać Ukrainie.
Kanada przekaże Siłom Zbrojnym Ukrainy osiem czołgów podstawowych Leopard 2A4, a także jeden wóz zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3 Büffel. Pierwsze dwa czołgi dotarły do Polski w lutym br. i posłużyły do szkolenia ukraińskich załóg oraz techników. Wszystkie zostały przetransportowane do Europy drogą lotniczą, na pokładach samolotów transportowych CC-177 (C-17A Globemaster III). Anand zapowiedziała, że Kanada „będzie kontynuować wsparcie dla Ukrainy i dostarczać Ukraińcom narzędzia, których potrzebują do walki i wygrania tej wojny”. Nie wiadomo, kiedy kanadyjskie czołgi i wzt trafią na Ukrainę.
Nie jest to jedyna kanadyjska „czołgowa” pomoc dla Ukrainy, bowiem 15 marca Ottawa zobowiązała się do wysłania 1800 nabojów 105 mm, które pozwolić mają na przeszkolenie ukraińskich czołgistów mających w nieodległej przyszłości użytkować Leopardy 1A5. Warto nadmienić, że kilka dni wcześniej, 11 kwietnia, Anand ogłosiła kolejny pakiet pomocy dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Nowe wsparcie kanadyjskie obejmuje m.in. 21 000 karabinków automatycznych, 38 karabinów maszynowych i ponad 2,4 mln nabojów do broni strzeleckiej.
Kanada zakupiła swoje Leopardy 2 w Holandii w 2009 r. Transakcja objęła 80 Leopardów 2A4 (a także 15 wozów kupionych w Niemczech na części i 12 Pz 87 odkupione od Szwajcarii) i 20 Leopardów 2A6 (wcześniej Kanada dzierżawiła tyleż czołgów od Niemiec, były one używane w Afganistanie). Leopardy 2A6NL zostały zmodernizowane do standardu Leopard 2A6M (m.in. z dodatkową osłoną przeciwminową), z kolei 20 czołgów Leopard 2A4NL zmodernizowano do standardu Leopard 2A4M CAN poprzez m.in. wprowadzenie opancerzenia dodatkowego (były używane w Afganistanie). Kanada dysponuje również bogatym zapleczem w postaci pojazdów towarzyszących ‒ na 74 czołgi zachowujące zdolność do prowadzenia walki (choć niektóre Leopardy 2A4 tylko na papierze miały wartość bojową, w marcu 2023 r. wykazano zaledwie 15 sprawnych pojazdów ‒ nie wiadomo, czy łącznie z przekazywanymi Ukrainie, czy bez nich) Canadian Forces dysponowały przed rozpoczęciem przekazywania wozów Ukrainie 18 wozami zabezpieczenia technicznego i inżynieryjnymi Wisent 2 (zbudowane przez FFG poprzez konwersję eks-holenderskich czołgów Leopard 2A4NL) i 12 wozami zabezpieczenia technicznego BPz 3 (dwa zakupione w RFN, pozostałe powstały poprzez konwersję czołgów Pz 87).
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe: