Zaloguj
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik

Wszyscy jesteśmy wierni Polsce! Defilada wojskowa w Katowicach

- 100 lat temu mieszkańcy Górnego Śląska zdecydowali, że chcą być częścią odradzającej się Polski. Dzięki ich poświęceniu, dzięki ich wysiłkowi Górny Śląsk i Śląsk jest nierozerwalnie związany z Polską. Jesteśmy im wdzięczni za ich postawę. Ta postawa patriotyzmu, oddania Ojczyźnie jest postawą, która jest wzorem dla dzisiejszych żołnierzy Wojska Polskiego – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas defilady Wierni Polsce w Katowicach.

15 sierpnia, w Katowicach odbyła się defilada Wierni Polsce – kulminacyjny punkt tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego. W uroczystości uczestniczył m.in. prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. Ulicami Katowic przedefilowało blisko 2600 żołnierzy – pododdziały piesze Wojska Polskiego i krajów sojuszniczych, przejechało ponad 180 jednostek sprzętu wojskowego, a nad głowami widzów przeleciało ponad 6o statków powietrznych. W tym roku po raz pierwszy w defiladzie udział wzięła orkiestra górnicza.

- To dzień niezwykły. To dzień Wojska Polskiego. Razem będziemy świętować z żołnierzami Wojska Polskiego. Razem okażemy dumę z tego, że jesteśmy Polakami. Składam bardzo serdeczne podziękowania żołnierzom Wojska Polskiego za codzienną służbę, serdecznie wam za to dziękuję.(…) Święto Wojska Polskiego odbywa się w rocznicę Bitwy Warszawskiej. Bitwy, która zmieniła dzieje Europy, dzieje świata. Dzięki postawie naszych dziadów, pradziadów nawała bolszewicka została zatrzymana na przedpolach Warszawy. To był niezwykły sukces, to był dowód hartu ducha, to był dowód odwagi ale także geniuszu Marszałka Piłsudskiego, twórcy naszej Niepodległości 100 lat temu. Jesteśmy wdzięczni im wszystkim za to, że dziś żyjemy w wolnym kraju, że dziś możemy czerpać z ich postawy, z ich dorobku – mówił podczas uroczystości szef MON.

Słowa podziękowania za służbę skierował także do żołnierzy i pracowników wojska prezydent Andrzej Duda. - Polski żołnierz służy po to, abyśmy my wszyscy byli bezpieczni. Żołnierze, dziękuję za waszą codzienną służbę, odpowiedzialność i poświęcenie w służbie dla dobra Polski i życzę Wam, aby Polska mogła dalej rozwijać się bezpiecznie – mówił prezydent.

- Chcę też obiecać jako premier Rzeczpospolitej Polskiej, że będziemy robili wszystko, żeby armia polska we współczesnych czasach była doskonale uzbrojona, żeby proces jej modernizacji postępował jak najszybciej, bo wiemy doskonale, że dzisiejszy wróg czasami nie staje z otwartą przyłbicą, czasami są to zagrożenia hybrydowe - mówił podczas uroczystości premier Mateusz Morawiecki.

Defiladę poprzedziło wręczenie przez prezydenta A. Dudę nominacji generalskich i nominacji admiralskiej. Na stopień generała dywizji mianowani zostali: generał brygady Sławomir Kowalski oraz generał brygady Krzysztof Radomski, na stopień generała brygady: pułkownik Artur Jakubczyk i pułkownik Krzysztof Walczak, na stopień kontradmirała komandor Piotr Nieć.

***
Po południu w Katowicach rozpoczął się wojskowy piknik Wierni Polsce. Wszyscy goście, którzy odwiedzili centrum miasta mogli z bliska zobaczyć wojskowy sprzęt – czołgi Leopard, Rosomaki, indywidualne wyposażenie żołnierzy wojsk specjalnych czy krakowskich spadochroniarzy. Swoje oferty edukacyjne przedstawiły uczelnie wojskowe. Na pikniku był także mobilny punkt rekrutacyjny organizowany w ramach kampanii Zostań Żołnierzem.

***
15 sierpnia minister Mariusz Błaszczak wziął dziś także udział w uroczystościach, które odbyły się w Warszawie. O godz. 7.00 przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta zmiana posterunku honorowego. Szef MON złożył także kwiaty przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, przed pomnikiem Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego oraz przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

- Spotykamy się też w miejscu szczególnym na placu Marszałka Piłsudskiego, a więc tego, który stworzył naszą wolność, naszą niepodległość 100 lat temu. Spotykamy się, żeby oddać hołd naszym dziadom i pradziadom, tym którzy zatrzymali nawałę bolszewicką. Tym, którzy stoczyli i wygrali jedną z największych, najważniejszych bitew w dziejach Europy i świata. (...) Jesteśmy winni wdzięczność naszym przodkom za ich postawę, za ich oddanie, za ich poświęcenie, pamiętamy o nich – mówił minister podczas uroczystości w Warszawie.

Szef MON złożył także wszystkim żołnierzom i pracownikom wojska życzenia z okazji Święta Wojska Polskiego. Minister podkreślił, że to właśnie oni każdego dnia pilnują bezpieczeństwa Polski i Polaków.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc