Zaloguj
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik

Wstępna gotowość operacyjna australijskich pojazdów Hawkei

Australijskie pojazdy wielozadaniowe Thales Hawkei osiągnęły wstępną gotowość operacyjną. Fot. Australijskie Siły Obronne

11 lipca Departament Obrony Związku Australijskiego poinformował, że flota opancerzonych lekkich pojazdów terenowych 4×4 Hawkei osiągnęła wstępną gotowość operacyjną. Ma to być, zdaniem ministra obrony Petera Duttona, ważny kamień milowy dla programu Land 121 Phase 4, w ramach którego dokonano wyboru i zakupu pojazdów zaoferowanych przez Thales Australia.

Australijskie Siły Obronne mają otrzymać łącznie 1100 pojazdów Hawkei za kwotę 2 mld AUD. Trafią one do wojsk lądowych i lotnictwa. Osiągnięcie pełnej gotowości operacyjnych przez australijskie Hawkei'e spodziewane jest na 2023 r. W ramach kontraktu Australijskie Siły Obronne otrzymają również 1058 przyczep do tych pojazdów. Produkcja samochodów odbywa się wytwarzane sąw Australii, w Bendigo, w zakładach Thales Protected Vehicles, zatrudniających 210 osób na stałe i 35 tymczasowo. Ponadto łańcuch poddostawców pozwala na utworzenie w Australii kolejnych ok. 180 miejsc pracy.

Postępy programu są szybkie, bowiem badania pojazdu zakończono we wrześniu ub.r. Nie obyło się przy tym bez pewnych problemów. Zgodnie z deklaracjami Departamentu Obrony, wszelkie problemy zostały już rozwiązane i możliwe jest rozpoczęcie produkcji wielkoseryjnej.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc