Zaloguj

Wsparcie logistyczne dla brytyjskich C-17 Globemaster III

17 lutego Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało o podpisaniu międzyrządowej umowy ze Stanami Zjednoczonymi dotyczącej kontynuacji procesu wsparcia logistycznego dla floty ciężkich samolotów transportowych Boeing C-17 Globemaster III należących do RAF.

Umowa została zawarta w ramach procedury FMS, a więc zlecającym prace koncernowi Boeing będzie Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Ma ona wartość 260 mln funtów i ma obowiązywać do końca 2022 roku. Została zatwierdzona przez Departament Stanu w styczniu zeszłego roku – poza wsparciem logistycznym ma objąć wymianę części wyposażenia pokładowego (m.in. nowych środków łączności, systemu ADS-B, wskaźników przeziernych HUD oraz ramp ładunkowych). Część prac ma być realizowana w bazie Brize Norton, gdzie stacjonują na co dzień brytyjskie C-17.

Wielka Brytania była pierwszym eksportowym klientem na C-17 Globemaster III. Początkowo zdecydowano się na leasing czterech egzemplarzy w 2000 roku. Już w 2004 roku zdecydowano się na ich zakup od producenta, a w kolejnych latach rozpoczęto systematyczne dokupywanie kolejnych czterech – pierwszy z nich zakupiono w 2006 roku, a ostatni w 2012 roku. Obecnie, ze względu na zamknięcie linii montażowej, nie ma szans na powiększenie floty.

Przez wiele lat samoloty były zaangażowane w utrzymanie mostów powietrznych pomiędzy Wielką Brytanią oraz Irakiem i Afganistanem. Obecnie ich możliwości wykorzystywane są m.in. do komunikacji z Falklandami, wsparciem sojuszników (m.in. w Mali) oraz wsparciem ćwiczeń międzynarodowych.

(ŁP) Foto: RAF
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc