Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik

Wsparcie dla francuskich MQ-9 Reaper

Francuzi nadal inwestują w utrzymanie w sprawności operacyjnej swoich MQ-9 Reaper, które operują (przede wszystkim) w Afryce. Od czasu do czasu są jednak pokazywane w kraju, w tym nad Paryżem. Fot. Siły Powietrzne i Kosmiczne Francji

29 lipca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z General Atomics Aeronautical Systems Inc. w sprawie realizacji usługi wsparcia eksploatacji dla floty bojowych bezzałogowych aparatów latających MQ-9 Reaper eksploatowanych przez Francję.


Powyższy kontrakt, o wartości 90 mln USD ma zostać zrealizowany do końca 2023 roku. Pośrednictwo Departamentu Obrony wynika z faktu zastosowania procedury FMS, w momencie podpisania uruchomiono pierwszą transzę środków w kwocie 33,5 mln USD. Prace mają być realizowane, przede wszystkim, w zakładach producenta w Poway w stanie Kalifornia.

Pierwszych sześć MQ-9 Reaper Block 1 zostało wdrożonych do eksploatacji we francuskich siłach zbrojnych w 2013 roku. Od 2014 roku na stałe operują w Afryce (dotychczas utracono jeden egzemplarz), a w ubiegłym roku zakończono proces modernizacji pozostałej piątki dzięki czemu mogą obecnie przenosić i używać uzbrojenie precyzyjne klasy powietrze-ziemia. Dodatkowo w sierpniu 2018 roku Paryż (poprzez procedurę FMS) zamówił sześć fabrycznie nowych MQ-9 Reaper Block 5, których dostawy zrealizowano do końca 2020 roku. Od połowy 2021 roku są wykorzystywane operacyjnie w Afryce, gdzie służą m.in. do likwidacji grup terrorystycznych.

W styczniu bieżącego roku Departament Stanu autoryzował możliwość sprzedaży Francji usług wsparcia logistycznego o maksymalnej wartości 300 mln USD. Mają one zapewnić kompleksową pomoc w eksploatacji oraz szkoleniu personelu. Poza tym uruchomiono już program produkcji nowych mobilnych stanowisk kierowania MQ-9 (w konfiguracji Block 30), które mają zostać dostarczone do końca listopada 2023 roku.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc