Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Wsparcie dla brytyjskich C-17 Globemaster III

24 września Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż do Wielkiej Brytanii pakietu usług wsparcia eksploatacji ciężkich samolotów transportowych Boeing C-17 Globemaster III, które są eksploatowane przez Royal Air Force. 

W ramach procedury FMS, dokumentacja trafiła do Kongresu Stanów Zjednoczonych, który ma ostateczny głos w sprawie udzielenia zgody na potencjalną transakcję - w przypadku Wielkiej Brytanii trudno o wstrzymanie sprzedaży. Według Departamentu Stanu umowa może mieć maksymalną wartość 401 mln dolarów, a głównym realizatorem (w momencie podpisania) będzie koncern Boeing – producent maszyn tego typu. Zgodnie z dokumentacją, Londyn jest zainteresowany częściami zamiennymi, akcesoriami dodatkowymi, aktualnymi biuletynami technicznymi, wsparciem fabrycznym i innymi elementami programu wsparcia logistycznego. 

Wielka Brytania była pierwszym eksportowym użytkownikiem ciężkich samolotów transportowych C-17 Globemaster III. Pierwsze cztery egzemplarze zostały wyleasingowane od Stanów Zjednoczonych w 2000 roku, a już w lipcu 2004 roku rząd tego kraju podjął decyzję o ich zakupie. W latach 2006-2012 zakupiono cztery dodatkowe egzemplarze - cała ósemka stanowi wyposażenie 99. Dywizjonu RAF, który stacjonuje w bazie Brize Norton. W ciągu lat są intensywnie eksploatowane jako kluczowy element mostów powietrznych pomiędzy krajem i bazami rozsianymi na całym świecie, wspierają różnorodne operacje humanitarne. 

Brytyjczycy, podobnie jak inni eksportowi użytkownicy, systematycznie modernizują swoje C-17 Globemaster III. Między innymi elementem programu wsparcia jest właśnie program usług wsparcia logistycznego w ramach FMS. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Crown Copyright
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc