Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

WSK PZL Świdnik S.A. zakończył program modernizacji śmigłowców W-3WA SAR

Fot. Łukasz Pacholski

6 lutego rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia, ppłk Krzysztof Płatek, poinformował, że 31 stycznia dokonano odbioru czwartego śmigłowca W-3WA SAR Sokół, który przeszedł proces modernizacji w należących do koncernu Leonardo zakładach WSK PZL Świdnik S.A.

Odbiór maszyny kończy tym samym projekt, który był wynikiem umowy zawartej pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia oraz WSK PZL Świdnik S.A. we wrześniu 2019 roku. Miała ona wartość 99,5 mln PLN brutto i zakładano, że wiropłaty trafią do zamawiającego w latach 2021-22. Ostatecznie pierwsza para trafiła do linii w I połowie 2022 roku, a zgodnie z założeniami (z października 2021 roku) pozostałe miały zostać dostarczone do końca października 2022 roku. Powyższy termin został aneksowany, taki wniosek można postawić po odpowiedzi na interpelację poselską z sierpnia 2022 roku (termin zakończenia modernizacji określono na „przyszły rok”). Dotychczas gestor nie poinformował do jakich jednostek trafią zmodernizowane śmigłowce - będą to Grupy Poszukiwawczo-Ratownicze Sił Powietrznych, które stacjonują na terenie 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie (1. GPR), 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim (2. GPR) oraz 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie (3. GPR). Wszystkie włączono w skład 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Najprawdopodobniej zastąpią eksploatowane obecnie Mi-8, których resursy wyczerpują się, a Ministerstwo Obrony Narodowej nie planuje zakupu następców podobnej klasy.

Modernizacja czterech Sokołów do standardu W-3WA SAR to trzeci, w ostatnich latach, projekt związany z tymi śmigłowcami. Wcześniej WSK PZL Świdnik S.A. zmodernizowały i dostarczyły do Wojska Polskiego osiem egzemplarzy W-3PL Głuszec (w linii siedem) oraz dokonały modernizacji i ujednolicenia wyposażenia śmigłowców poszukiwawczo-ratowniczych W-3 Anakonda, które są eksploatowane przez Brygadę Lotnictwa MW.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc