Zaloguj
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik

WOT: polsko-kanadyjska współpraca i pomoc

Fot.: Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej.

Udział żołnierzy kanadyjskich Sił Zbrojnych ze specjalnej jednostki reagowania kryzysowego do wsparcia prowadzonej przez WOT operacji NIEZAWODNA POMOC pozwolił na dalsze doskonalenie procedur oraz technik wsparcia cywilnych systemów kryzysowych przez żołnierzy Wojska Obrony Terytorialnej – powiedział Zastępca Dowódcy WOT gen. bryg. Maciej Klisz podczas symbolicznego pożegnania delegacji Kanadyjskich Sił Zbrojnych(CAF). Kanadyjczycy od kwietnia br. wspierali żołnierzy WOT w działaniach niosących pomoc ukraińskim uchodźcom.

26 lipca 2022 r. w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu odbyło się symboliczne pożegnanie delegacji Kanadyjskich Sił Zbrojnych. Kanadyjczycy w ramach Polskiej Grupy Zadaniowej, od kwietnia 2022 r., współdziałali z terytorialsami służącymi na Mazowszu w 5 i 6 Brygadzie Obrony Terytorialnej. Do ich głównych zadań należało wsparcie terytorialsów na punktach recepcyjnych w Warszawie i Nadarzynie. Ponadto w celu wsparcia procesu relokacji uchodźców i ułatwienia im procesu migracyjnego, na bazie punktu recepcyjnego w Warszawie, uruchomiono kanadyjski punkt wizowy(Visa Application Centre), który umożliwiał uchodźcom osiedlenie się w Kanadzie.

Jak, podczas pożegnania, zaznaczył gen. bryg. Maciej KLISZ – Udział żołnierzy kanadyjskich Sił Zbrojnych ze specjalnej jednostki reagowania kryzysowego do wsparcia prowadzonej przez WOT operacji NIEZAWODNA POMOC pozwolił na dalsze doskonalenie procedur oraz technik wsparcia cywilnych systemów kryzysowych przez żołnierzy Wojska Obrony Terytorialnej. Żołnierze kanadyjscy podkreślali, że spotkali się z profesjonalnie przygotowanymi i wyszkolonymi żołnierzami WOT, co zdecydowanie zwiększyło efektywność operacji wsparcia uchodźców. Ich misję w Polsce i współpracę z WOT zakończyło spotkanie, podczas którego doszło do wymiany doświadczeń i podsumowania efektów operacyjnych.

Pomoc Kanadyjczyków była istotna również dla żołnierzy mazowieckich brygad. Jak zaznaczyła koordynatorka punktu pomocy na Dworcu Centralnym, służąca w 6 Mazowieckiej Brygadzie OT ppor. Katarzyna Dudek – Obecność żołnierzy z Kanady była dla nas dużym wsparciem. Współpraca odbywała się na wysokim poziomie, obserwowaliśmy ich profesjonalizm i duże zaangażowanie w prowadzone działania. Dzięki temu mogliśmy jeszcze sprawniej udzielać pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Większość sił obecnych w Polsce oddelegowana była z 1 Dywizji Kanadyjskiej z Kingston Ontario i 3 Batalionu Kanadyjskiej Lekkiej Piechoty Księżniczki Patricii z Edmonton w Albercie. Kanadyjczycy służbę w Polsce formalnie zakończyli 26 lipca 2022r.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc