Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar

WOT: 1000 godzin lotów rozpoznawczych BSP na granicy polsko-białoruskiej [WIDEO]

Fot.: Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej od ponad siedmiu miesięcy prowadzą na polsko - białoruskiej granicy operację pk. "Silne Wsparcie". Bardzo ważnym i efektywnym narzędziem tej operacji są bezzałogowce rozpoznawcze FlyEye, które od początku operacji spędziły w powietrzu ponad 1000 godzin wykonując blisko 500 operacji powietrznych, z czego ponad 70% w nocy i daremniając ponad 1000 prób nielegalnego przekroczenia polskiej granicy.

Fot.: DWOT.

Wsparcie Straży Granicznej na granicy z Białorusią to okres najintensywniejszej eksploatacji bezzałogowców rozpoznawczych WOT. W ramach tego zadania Grupy Rozpoznania Obrazowego prowadzą dozorowanie obszarów wzdłuż wschodniej granicy państwa oraz poszukiwanie / wykrywanie osób przygotowujących się do nielegalnego przekroczenia granicy oraz obiektów będących miejscami tymczasowego gromadzenia się migrantów. Udaremniono ponad 1000 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Ponadto dozorowanie terenu pozwoliło kilkakrotnie uratować ludzkie życie, bowiem nieświadomi uwarunkowań terenowych migranci często narażali swoje życie. Jedna z grup utknęła na bagnach. Do wykrytych przez operatorów BSP poszkodowanych natychmiast wysłano grupę ratunkową.

Łącznie w ramach działań na granicy polsko – białoruskiej wykonano ponad 500 operacji powietrznych przy nalocie ponad 1000 godzin, z czego ponad 70% lotów odbyło się w warunkach nocnych.

Wojska Obrony Terytorialnej dysponują bezzałogowymi platformami rozpoznawczymi od 2019 roku. W strukturze brygad OT znajdują się Grupy Rozpoznania Obrazowego, których zasadniczym wyposażeniem są mini BSP FlyEye 3.0, obecnie na wyposażeniu WOT znajduje się 48 statków powietrznych tego typu.

Jednostki WOT dotychczas brały udział w licznych przedsięwzięciach związanych z działaniami kryzysowymi oraz monitorowaniu zagrożenia powodziowego w całym kraju oraz pożarowego rejonów Biebrzańskiego, Narwiańskiego i Białowieskiego Parku Narodowego.

 

Fot.: DWOT

Wojska Obrony Terytorialnej stosunkowo niedawno – bo w drugiej połowie 2019 roku rozpoczęły praktyczną eksploatację zestawów Fly Eye 3.0. Już dwanaście brygad OT osiągnęło zdolności operacyjne do samodzielnej realizacji zadań lotniczych i prowadzenia działań rozpoznawczych w dzień i w nocy. Potencjał jakim dysponują obecnie w tym obszarze Wojska Obrony Terytorialnej pozwala nam sprawnie realizować stawiane przed nami skomplikowane i trudne zadania z zachowaniem wysokich standardów bezpieczeństwa lotów.

Źródło: Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

One comment on “WOT: 1000 godzin lotów rozpoznawczych BSP na granicy polsko-białoruskiej [WIDEO]”

  1. Peter

    Buy Sigint and AWACS, ASW aircrafts to Poland. Better fighters like Rafale, Eurofighter and Eagle.
    Newer helicopters, CH-47F, AH-1Z, AH-6, AH-64E etc.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc