Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej przygotowuje się do F-35 Lightning II

Fot. ESA

19 maja Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej w Warszawie poinformował o podpisaniu umowy austriacką firmą AMST-Systemtechnik GmbH w sprawie modernizacji Wirówki Przeciążeniowej do wymagań programu F-35 Lightning II.

Powyższa umowa została podpisana 11 maja i ma wartość 12,2 mln PLN bez VAT. Jest wynikiem postępowania, które zostało uruchomione w lutym bieżącego roku. Oferta zwycięskiej firmy była jedyną, która wpłynęła do zamawiającego. Obok ceny drugim kryterium podlegającym ocenie były parametry techniczne oferowanych rozwiązań. Prace będą realizowane na terenie WIML w Warszawie.

Przygotowanie sprzętu niezbędnego do oceny stanu zdrowia kandydatów na pilotów wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II stanowi element budowy krajowego systemu szkolenia. Zgodnie z umową LOA ze Stanami Zjednoczonymi, w pierwsza grupa pilotów zostanie przeszkolona poza granicami Polski – wyselekcjonowana grupa rozpoczęła proces szkolenia taktyczne i na symulatorach. Większość z nich pochodzi z 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. W kolejnych latach będą dołączać do nich nowi absolwenci, którzy obecnie szkolą się w strukturach ośrodka w Dęblinie.

WIML otrzymał, w 2004 roku, amerykański certyfikat dotyczący badań medycznych i szkolenia specjalistycznego personelu latającego. Budowa wirówki przeciążeniowej została zakontraktowana (w 2008 roku) w austriackiej firmie AMST Systemtechnik GmbH. Jej otwarcie miało miejsce w 2011 roku. W 2013 roku WIML otrzymał certyfikat potwierdzający zgodność polskiego programu szkolenia pilotów w wirówce przeciążeniowej z przepisami STANAG.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc