Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A. dostarczą silniki RD-33

WZL Nr 2 S.A. dostarczą trzy silniki RD-33 do samolotów MiG-29. Fot. Łukasz Pacholski

13 listopada Wydział Techniki Lotniczej 3. Regionalnej Bazy Logistycznej w Kutnie poinformował o wyborze oferty Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 2 S.A. w postępowaniu przetargowym dotyczącym zakupu trzech używanych silników odrzutowych RD-33 serii II, które są przeznaczone do samolotów myśliwskich MiG-29.

Postępowanie uruchomiono 16 października. Ostatecznie jedyną firmą, która przesłała ofertę były Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A. z Bydgoszczy. Opiewa na kwotę 36 mln złotych i pomimo, że przekraczała zakładany budżet (30 mln złotych) została przyjęta 13 listopada. Jedynym kryterium była cena. Podpisanie umowy zostało zaplanowane w ciągu najbliższych dni - według planów silniki mają zostać dostarczone Wojsku Polskiemu do połowy grudnia bieżącego roku. Zakup jest podyktowany pilnymi potrzebami operacyjnymi wynikającymi z zabezpieczenia szkolenia lotniczego na samolotach MiG-29 oraz zobowiązań sojuszniczych (w tym wypełnianiu zobowiązań Polskiego Kontyngentu Wojskowego).

Ze względu na zaprzestanie produkcji silników RD-33 serii II zakup obejmuje używane jednostki napędowe. Zgodnie z wymaganiami zamawiającemu powinny dysponować pełnym resursem międzyremontowym nie mniejszym niż 350 godzin nalotu oraz pozostałym resursem technicznym nie mniejszym niż 700 godzin. W ostatnich latach dostawy pojedynczych silników realizowały Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 4 S.A. w Warszawie, które obecnie są częścią Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 2 S.A. w Bydgoszczy.

 

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A. dostarczą silniki RD-33”

  1. Szkoda tej serii katastrof Mig-29 wynikem czego był ekspresowy zakup F-35, lepiej by było gdyby zamiast tego był normalny fajny przetarg jak w Finlandii, F-35 to nie jest jedyne rozwiązanie Super Hornet szczególnie Block III plus Growler i zamiast wlatywać w atydostępową bańkę jak F-35 rozwalamy bańkę na początek

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc