Zaloguj

Wojsko zamawia części do czołgów Leopard 2A4 i A5

W ramach przetargu 43. WOG wydał 900 tys. złotych na części do czołgów Leopard 2A4 i A5. Fot. Łukasz Pacholski

4 grudnia 43. Wojskowy Oddział Gospodarczy w Świętoszowie poinformował o rozstrzygnięciu przetargu i podpisaniu umowy w sprawie zakupu części przeznaczonych do czołgów podstawowych Leopard 2A4 oraz A5.


Umowa, podpisana 12 października bieżącego roku, ma wartość 900 tys. złotych z VAT. Dostawcą części jest firma Mario International Technology & Service Sp. z o.o. z Gliwic. Był to jedyny oferent w postępowaniu, które uruchomiono w sierpniu bieżącego roku. W jej ramach zamawiający poszukiwał dostawcy technicznych środków materiałowych pozwalających na przeprowadzenie obsług podwozi czternastu czołgów Leopard 2A4 poziomu F-3 i F-4, a także takiej samej liczby zestawów do przeprowadzenia obsługi poziomu F-3 uzbrojenia powyższych wozów. Biorąc pod uwagę fakt, że mowa o czternastu kompletach, najprawdopodobniej chodzi o wozy kupione w ramach drugiej transzy Leopardów w listopadzie 2013 roku (wówczas do Polski trafiło właśnie 14 wozów w wersji A4 i 105 sztuk w wersji A5). Pozostałe czołgi w wersji A4 przechodzą obecnie proces gruntownej modernizacji do standardu 2PL.


Dodatkowo, w ramach umowy, zamawiający zakupił czternaście kompletów części przeznaczonych do przeprowadzenia obsług podwozi czołgów Leopard 2A5 poziomu F-3 i F-4, a także uzbrojenia na poziomie F-3.

Czołgi rodziny Leopard 2 są eksploatowane w Polsce w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej im. Tadeusza Kościuszki w Wesołej (wersje A5 oraz 2PL), a także w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie (A4). Dodatkowo czołgi trafiły także do Ośrodka Szkolenia Leopard.


reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc