Zaloguj

Wojsko Polskie na pomoc Chorwacji

Załadunek pomocy humanitarnej przeznaczonej dla Chorwacji na terenie 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie. Fot. MON

1 stycznia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że do Republiki Chorwacji skierowano pomoc humanitarną, którą dostarczą samoloty transportowe 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego.Zgodnie z komunikatem, na prośbę strony chorwackiej transport obejmuje namioty mieszkaniowe dla osób, które straciły swój dorobek w wyniku trzęsienia ziemi. Kataklizm miał miejsce 29 grudnia w pobliżu miasta Petrinja. Według dotychczasowych danych zginęło siedem osób, 26 kolejnych odniosło rany, a spora część zabudowy jest uszkodzona. Już tego samego dnia gotowość do pomocy ogłosiło Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Nie można wykluczyć, że w ciągu najbliższych dni do Chorwacji polecą kolejne pakiety pomocy. Obecnie Ministerstwo Obrony Narodowej, ani Spraw Zagranicznych nie informują o szczegółach wsparcia dla Chorwatów.
Dla personelu 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego tego typu operacje nie są nowością. Dzięki potencjałowi dwóch eskadr, wyposażonych w średnie samoloty Lockheed Martin C-130E Hercules oraz lekkie Airbus C-295M, są one w stanie wykonywać tego typu misje na obszarze Europy i Bliskiego Wschodu bądź Afryki. W ciągu najbliższych lat możliwości, w tym związane z realizacją misji humanitarnych, mają zostać zwiększone po przejęciu i wdrożeniu do eksploatacji pięciu samolotów C-130H Hercules. Umowa w tej sprawie ze Stanami Zjednoczonymi nadal nie została podpisana. Najprawdopodobniej „kością niezgody” pozostaje brak polskiej akceptacji zlecenia gruntownych przeglądów i modernizacji „darowanych” samolotów firmom amerykańskim.


reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc