Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wojsko kupiło nowe silniki do śmigłowców W-3 Sokół

Łukasz Pacholski

30 października Wydział Techniki Lotniczej 3. Regionalnej Bazy Logistycznej w Kutnie poinformował o podpisaniu umowy z firmą Pratt & Whitney Rzeszów S.A. w sprawie zakupu fabrycznie nowych silników PZL-10W z systemem FADEC przeznaczonych do wielozadaniowych śmigłowców W-3 Sokół eksploatowanych w Wojsku Polskim.

Umowa została podpisana 22 października i ma wartość 20 mln złotych bez VAT. Żadna ze stron nie poinformowała o liczbie jednostek napędowych, które obejmuje kontrakt – wiadomo, że ma zostać zrealizowany do końca 2021 roku. W zakupie zastosowano procedurę negocjacji z wybranym oferentem, co ma związek z faktem, że Pratt & Whitney Rzeszów S.A. jest jedynym producentem silników PZL-10W z systemem FADEC. Informacja o negocjacjach pomiędzy stronami została upubliczniona 30 września bieżącego roku, wówczas szacowano iż zakup pochłonie kwotę 18,2 mln złotych bez VAT.

Jest to pierwszy, od lat, zakup fabrycznie nowych silników PZL-10W przez Inspektorat Wsparcia. W ostatnich latach środki finansowe koncentrowano na remontach głównych i modernizacjach posiadanych jednostek napędowych. Zakup może więc być związany z chęcią zwiększenia dostępności, a także odbudowy zapasów. Flota śmigłowców PZL Świdnik W-3 Sokół obejmuje bowiem 69 egzemplarzy, które pełnią różnorodne zadania. Dodatkowo, cały czas, resort obrony nie ogłosił co dalej z projektem modernizacji części z nich do standardu W-3WA WPW.

Teldat
reklama Leonardo
reklama BMS
reklama Leonardo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Wojsko kupiło nowe silniki do śmigłowców W-3 Sokół”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc