Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Wodowanie USS Fort Lauderdale

28 marca w stoczni Huntington Ingalls Industries w Pascagoula odbyła się uroczystość wodowania wielozadaniowego okrętu desantowego-doku USS Fort Lauderdale (LPD 28), dwunastego przedstawiciela typu San Antonio budowanego dla US Navy.

Okręt został zamówiony w grudniu 2016 roku. Uroczyste położenie stępki odbyło się 13 października 2017 roku – jest to pierwsza jednostka nazwana na cześć miasta Fort Lauderdale. Jednocześnie był to pierwszy z dwóch „przejściowych” okrętów typu San Antonio zamówionych w celu utrzymania potencjału stoczni Huntington Ingalls Industries w Pascagoula aż do czasu podjęcia decyzji odnośnie następców dla jednostek typu Whidbey Island oraz Harpers Ferry.

Częściowo z powyższego względu jego konstrukcja różni się od wcześniejszych jedenastu przedstawicieli typu San Antonio. Pierwszą, widoczną, jest brak obu kompozytowych masztów kryjących w swoich wnętrzach anteny stacji radiolokacyjnych. Zamiast nich okręt otrzymał klasyczne maszty trójnożne. Dodatkowo usunięto część wyposażenia (m.in. połowy furty rufowej zamykającej wewnątrzkadłubowy dok na środki amfibijne). Dalsze zmiany będą zastosowane na trzynastej jednostce, USS Richard M. McCool Jr., która jest także budowana w Pascagoula.

Pierwszy okręt drugiej serii, klasyfikowany obecnie jako typ San Antonio Flight II, został zamówiony w stoczni Huntington Ingalls Industries w marcu 2019 roku. Seria ma liczyć trzynaście jednostek.

(ŁP) Foto: Huntington Ingalls Industries
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc