Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Wodowanie USS Canberra

W Mobile w stanie Alabama zwodowano USS Canberra. Fot. Austal USA

30 marca w stoczni Austal USA w Mobile w stanie Alabama w Stanach Zjednoczonych odbyła się uroczystość wodowania okrętu do działań przybrzeżnych Canberra (LCS 30). Jest to piętnasty przedstawiciel typu Independence budowany dla US Navy, a jednocześnie 30. klasy LCS w ogóle.


Okręt został zamówiony w październiku 2017 roku. Uroczyste położenie stępki odbyło się 10 marca 2020 roku. Jest to drugi amerykański okręt nazwany na cześć stolicy Australii – ma to związek z historią wspólnych walk obu państw przeciwko Cesarstwu Japonii w czasie II wojny światowej. Pierwszy USS Canberra (CA 70), ciężki krążownik typu Baltimore, wszedł do służby 14 października 1943 roku i został nazwany na cześć krążownika HMAS Canberra, który został utracony w czasie bitwy koło wyspy Savo 9 sierpnia 1942 roku.

Obecnie w stoczni Austal USA prowadzone są prace przy siedmiu okrętach typu Independence. Dodatkowo podmiot z Mobile ma rozpocząć prace przy kolejnym, przyszłym USS Pierre (LCS 38), który ma być ostatnim przedstawicielem serii.

Wodowanie Canberry to nie jedyne pozytywne wydarzenie programu LCS w ostatnich tygodniach. 30 marca US Navy poinformowała, że bliźniacza jednostka – USS Gabrielle Giffords (LCS 10) wykonała 19 marca strzelanie z wykorzystaniem kierowanego pocisku rakietowego Kongsberg RGM-184A (NSM). Z kolei na wodach Oceanu Atlantyckiego operują dwa okręty typu Freedom. 2 kwietnia US Navy poinformowała, że USS Wichita (LCS 13) przechwycił 400 kg narkotyków o czarnorynkowej wartości 17 mln USD. Wydarzenie miało miejsce w czasie realizowania patrolu na wodach Karaibów. Tego samego dnia bazę Mayport na Florydzie opuścił bliźniaczy USS Sioux City (LCS 11), który na wodach Ameryki Środkowej i Południowej będzie realizować swój drugi rejs operacyjny.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Wodowanie USS Canberra”

  1. wadm.Mikawa zatopił cztery krążowniki w fantastycznym stylu gdyby zaryzykował miałby szansę zakończyć zmagania o Guadalcanal w pierwszą noc, zamiast tego stracił krążownik Kako zatopiony przez stary okręt podwodny.
    Sympatyczny gest ze strony US Navy z tym wykorzystaniem.nazwy Canberra.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc