Zaloguj

Wodowanie Trieste

25 maja w stoczni koncernu Fincantieri w Castellammare di Stabia odbyła się uroczystość wodowania wielozadaniowego okrętu desantowego Trieste, który jest budowany na zamówienie Ministerstwa Obrony Włoch.

Jednostka została zamówiona w lipcu 2015 roku, uroczysty proces cięcia blach miał miejsce w styczniu 2017 roku. Według planów okręt zostanie przekazany Marynarce Wojennej Włoch w pierwszej połowie 2022 roku. Jego budowa jest elementem programu modernizacji technicznej sił morskich tego kraju.

Trieste ma wypierać 33000 ton i ma kadłub o długości całkowitej 245 metrów i maksymalnej szerokości 36 metrów. Układ napędowy w układzie CODOG zapewni prędkość maksymalną 25 węzłów oraz zasięg do 7000 mil morskich (przy prędkości ekonomicznej 16 węzłów). Etatowa załoga będzie składać się z 460 osób, dodatkowo przewidziano możliwość zaokrętowania 600 osób.

Głównym zadaniem jednostki mają być operacje desantowe z wykorzystaniem lotnictwa oraz środków amfibijnych. Pokład lotniczy oraz hangar ma pozwolić na zabranie wielozadaniowych śmigłowców transportowych różnych typów (przede wszystkim Leonardo AW101 oraz NHIndustries NH90), a także barek i amfibii desantowych (te ostatnie w wewnątrzkadłubowym doku w rufowej części kadłuba). Nie można wykluczyć, że w przyszłości Trieste stanie się drugim włoskim nosicielem wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35B Lightning II, które będą eksploatowane przez włoskie lotnictwo morskie.

(ŁP) Foto: Fincantieri
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc