Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Wodowanie TCG Pirireis

22 grudnia w stoczni Gölcük Shipyard w Gölcük w północno-zachodniej Turcji odbyła się uroczystość wodowania okrętu podwodnego TCG Pirireis – pierwszego przedstawiciela Typu 214 budowanego na licencji niemieckiej dla Marynarki Wojennej Turcji.

Powyższe wydarzenie jest wynikiem umowy, która została zawarta z (ówczesnym) HDW w 2009 roku. Na jej mocy Turcy zbudują dla swojej floty sześć jednostek powyższego typu – co ważne Ankara wynegocjowała znaczny udział w programie lokalnych firm sektora zbrojeniowego. Powyższy kontrakt był jednocześnie wynikiem lokalnego wyścigu zbrojeń, okręty Typu 214 zostały bowiem także zamówione przez Grecję.

Budowa prototypowego Pirireis rozpoczęła się w 2015 roku, jednak ze względu na problemy techniczne oraz kwestie finansowe jest opóźniona w stosunku do zakładanego harmonogramu. Obecnie zakłada się, że wejdzie do służby pod koniec przyszłego roku, a cały program budowy jednostek powyższego typu zakończy się do 2027 roku.

Marynarka Wojenna Turcji eksploatuje dwanaście okrętów podwodnych. Wszystkie mają niemieckie pochodzenie – w trzech seriach zamówiono bowiem jednostki Typu 209. Pierwsze z nich, klasyfikowane jako typ Atilay, mają zostać zastąpione właśnie przez obecnie budowane Typu 214.

(ŁP) Foto: Departament Obrony Narodowej
reklama PCO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc