Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Wodowanie przyszłej korwety Köln

Deutsche Marine

16 października w stoczni Blohm & Voss w Hamburgu zwodowano przyszłą korwetę Köln, czyli pierwszą z drugiej serii jednostek typu K130 zamówioną w konsorcjum ARGE K130 przez Deutsche Marine. 

W przypadku powyższego okrętu wodowanie jest umowne, gdyż połowa kadłuba została przyholowana do Hamburga z innej stoczni. Co ciekawe, jak ujawniono przy okazji wodowania, obok suchego doku stoczni Blohm & Voss oczekiwały obie połówki drugiej jednostki seryjnej - przyszłej Emden. Proces scalania rozpocznie się po przygotowaniu suchego doku i wprowadzeniu tam obu części. 

Według upublicznionego harmonogramu, przyszły FGS Köln ma wjeść do służby w pierwszej połowie 2023 roku, a cała seria do końca 2025 roku. Obecnie w stoczniach konsorcjum ARGE K130 prowadzone są prace przy pozostałych czterech korwetach. Cała seria dołączy do pięciu już eksploatowanych K130, spośród których pierwsza została prowadzona do służby w 2008 roku. 

Korwety K130 bazują na koncepcji MEKO A100, która została opracowana przez koncern TKMS. Poza Deutsche Marine podobne jednostki trafiły do służby w Malezji (sześć typu Kedah), Polsce (ORP Ślązak). Dodatkowo zostały zamówione przez Izrael (cztery typu Sa’ar 6) oraz Brazylię (cztery typu Tamandaré). 

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc