Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Wodowanie przyszłego USS Marinette

Lockheed Martin

31 października w stoczni Fincantieri Marinette Marine w Marinette odbyła się uroczystość wodowania wielozadaniowego okrętu wojennego typu Freedom, który w przyszłości ma otrzymać nazwę USS Marinette (LCS 25).

Jednostka została zamówiona przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych w marcu 2016 roku, a uroczyste położenie stępki miało miejsce 27 marca 2019 roku. Jest to trzynasty przedstawiciel typu Freedom, do służby ma wejść na początku 2022 roku. Będzie to pierwsza jednostka bojowa US Navy nazwana na cześć miasta Marinette.

Obecnie w służbie US Navy znajduje się dziesięć okrętów typu Freedom. Dwa z nich mają być wycofane ze służby w marcu 2021 roku i zaoferowane sojusznikom w ramach procedury EDA. Pozostała ósemka stacjonuje w Mayport na Florydzie, skąd realizują rejsy operacyjne. W ostatnich dniach media amerykańskie poinformowały, że USS Detriot musiał przerwać działania na Karaibach ze względu na awarię elementów maszynowni. Obecnie poza wodami amerykańskimi operuje wyłącznie USS Sioux City (LCS 11).

Wodowanie przyszłego USS Marinette oznacza, że konsorcjum Lockheed Martin i Fincantieri Marinette Marine przy pięciu okrętach typu Freedom przeznaczonych dla US Navy oraz pierwszym eksportowym MMSC, który jest przeznaczony dla Arabii Saudyjskiej. Technicznie Departament Obrony ma zamówić jeszcze trzy okręty typu Freedom. Dodatkowo producent prowadzi działania marketingowe związane z promocją projektu poza granicami kraju - wśród potencjalnych celów wymienia się Grecję oraz Polskę.

 

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc