Zaloguj

Wodowanie korwety Griemaszczij

30 czerwca w stoczni Siewiernaja Wierf w Sankt Petersburgu zwodowano korwetę rakietową Griemaszczij proj. 20385. Okręt ten jest prototypem, trzeciej i docelowej odmiany okrętów z rodziny Korwiet.

Jest to także pierwszy okręt zbudowany w Rosji, który otrzymał maszt zintegrowany w którym zainstalowane zostaną anteny systemu radiolokacyjnego Zasłon. W stosunku do siostrzanych jednostek zmieniono ukompletowanie i rozmieszczenie systemów uzbrojenia. Zrezygnowano z pocisków przeciwokrętowych Uran, na rzecz systemu Kalibr-NK. Jego wyrzutnia trafiła na spardek dziobowy, podczas gdy wyrzutnie systemu Riedut przeniesiono na pokład rufowy.

Oryginalnie planowano budowę serii ośmiu okrętów tej wersji, których m.in. silniki pochodzić miały od niemieckiego MTU. W 2006 roku zamówiono dwie pierwsze jednostki przyszłego Griemaszczego oraz Prowornego. Stępki położono odpowiednio 26.05.2011 i 25.07.2013 roku. Wprowadzenie w 2014 roku sankcji na Rosję praktycznie zatrzymały wszelkie prace przy obu okrętach a także wymusiły redukcję liczby okrętów do zaledwie dwóch. W zamian zdecydowano się rozpocząć prace przy kolejnej generacji okrętów (korwety proj. 20386 Derzkij). Już w lipcu Griemaszczij ma rozpocząć próby na uwięzi, pierwsze wyjście w morze planowane jest na wiosnę przyszłego roku. W 2018 roku planowane jest także przekazanie okrętu WMF.

(MCh) Foto: Siewiernaja Wierf
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc