Zaloguj

Wodowanie holownika H-11

8 października w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbyła się uroczystość wodowania holownika H-11, który jednocześnie otrzymał nazwę ORP Bolko. Jest to pierwszy z sześciu okrętów projektu B860 budowanych dla Marynarki Wojennej.

Budowa prototypowej jednostki rozpoczęła się w listopadzie zeszłego roku i było najważniejszym wydarzeniem od podpisania kontraktu, co miało miejsce w czerwcu 2017 roku. Nowe holowniki, które trafią do obu baz Marynarki Wojennej, mają pełnić zadania zabezpieczenia bojowego oraz wsparcia logistycznego na morzu i portach, wykonywać działania związane z ewakuacją techniczną, wspierać akcje ratownicze, transportować personel i zaopatrzenie, neutralizować zanieczyszczenia oraz pełnić rolę poławiacza torped. Matką Chrzestną została Pani Honorata Hyżyk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Obrońców Polskiego Morza w Lesznie.

Prototypowy H-11 ma zostać przekazany flocie w 2019 roku, natomiast kolejna piątka do końca 2020 roku. Obecnie w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. prowadzone są prace przy budowie drugiego holownika, który otrzyma oznaczenie H-1 i nazwę ORP Gniewko. Dodatkowo na początku października położono stępkę pod budowę trzeciego, który otrzyma nazwę ORP Mieszko (H-2).

Kolejne trzy jednostki otrzymają nazwy ORP Semko (H-12), ORP Leszko (H-3) oraz ORP Przemko (H-13).

Obecnie nie jest to jedyny kontrakt wojskowy realizowany przez stocznię Remontowa Shipbuilding S.A., która rozpoczęła już budowę drugiego (z trzech zamówionych) niszczycieli min typu Kormoran. Będzie on nosić nazwę ORP Albatros.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc