Zaloguj

Wodowanie HNZMS Aotearoa

24 kwietnia w stoczni Hyundai Heavy Industries w Ulsanie odbyła się uroczystość wodowania okrętu zaopatrzeniowego HNZMS Aotearoa, największej jednostki w historii Royal New Zealand Navy.

Według planów do końca października bieżącego roku mają być realizowane prace wyposażeniowe, które mają zakończyć się oficjalnym chrztem jednostki. Jej wcielenie do służby zaplanowano na początek 2020 roku, a uroczystość ma odbyć się w Auckland w Nowej Zelandii. Okręt został zamówiony w 2016, natomiast jego stępkę położono 13 sierpnia 2018 roku. Kontrakt opiewa na kwotę 493 mln USD.

Nowy zaopatrzeniowiec ma służyć do szerokiego spektrum zadań. Wśród nich należy wymienić: wsparcie logistyczne dla innych jednostek pływających, udział w operacjach humanitarnych oraz misjach badawczych na Antarktydzie. Z tego ostatniego powodu, kadłub otrzymał wzmocnienia pozwalające na żeglugę w strefie zalodzonej.

Jednostka ma 173,2 m długości, 24,5 m szerokości i wyporność pełną 24 000 ton. Spalinowo-elektryczny układ napędowy CODLAD ma pozwolić na osiągnięcie prędkości maksymalnej 16 węzłów. Zapas paliwa umożliwi przepłynięcie 6400 mil morskich. Pojemność zbiorników pozwoli na transport i przekazywanie innym jednostkom do 8000 ton paliwa do silników wysokoprężnych oraz 1500 ton paliwa lotniczego. Ponadto Aotearoa – w języku Maorysów Nowa Zelandia – będzie mogła zabrać do 12 kontenerów.

(ŁP) Foto: Marynarka Wojenna Nowej Zelandii
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc