Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Włoskie Ministerstwo Obrony zamawia nowe satelity obserwacyjne

Włoskie Ministerstwo Obrony zamówiło dwa kolejne satelity obserwacyjne COSMO-SkyMed II generacji. Fot. Thales Alenia Space

15 grudnia firma Thales Alenia Space poinformowała o podpisaniu kontraktu z Ministerstwem Obrony Włoch oraz włoską agencją kosmiczną w sprawie opracowania i wystrzelenia dwóch satelitów obserwacyjnych konstelacji COSMO-SkyMed II generacji.

Urządzenia wraz ze zmodernizowanymi systemami kontroli naziemnej, a także wsparciem logistycznym, zostaną dostarczone przez konsorcjum składające się z Thales Alenia Space, a także Telespazio oraz Leonardo. Dwa satelity pozwolą na ukończenie procesu budowy konstelacji (będzie składać się z czterech obiektów), które będą prowadzić obserwację powierzchni Ziemi przy pomocy stacji radiolokacyjnych pracujących w trybie SAR. Zastąpią obecnie eksploatowane satelity I generacji, których okres żywotności zbliża się ku końcowi.

Pierwsze dwa zostały zamówione w 2015 roku. CGS 1 został wystrzelony 18 grudnia 2019 roku z centrum lotów kosmicznych w Gujanie Francuskiej przy pomocy rakiety nośnej Sojuz ST-A. CGS 2 ma trafić na orbitę w maju 2021 roku (centrum lotów kosmicznych w Gujanie Francuskiej z wykorzystaniem rakiety Vega). Każdy z nich ma masę około 2230 kg, a żywotność określono na 7 lat.

Satelity COSMO-SkyMed są wykorzystywane w dwóch trybach pracy – cywilnej i wojskowej. Z tego też względu finansowanie projektu jest rozdzielone pomiędzy Ministerstwo Obrony Włoch, a także agencję kosmiczną oraz Ministerstwo Szkolnictwa. Powyższe urządzenia mają obserwować całą powierzchnię Ziemi, zgodnie z zapotrzebowaniem operatora, o każdej porze doby i w każdych warunkach atmosferycznych. Dane uzyskane z obserwacji, poprzez firmę e-GEOS S.p.A. (joint venture Telespazio i włoskiej agencji kosmicznej) mogą być sprzedawane na rynku komercyjnym zainteresowanym podmiotom bądź państwom.

reklama JELCZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Włoskie Ministerstwo Obrony zamawia nowe satelity obserwacyjne”

  1. U nas priorytetem powinno być pozyskanie własnych satelitów telekomunikacyjnych jak i rozpoznawczych w zakresie optycznym i radarowym dla wojska oraz centrum odbiorczo- analityczne pozyskanych danych. To absolutna podstawa nowoczesnej i szybko reagującej armii.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc