Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik

Włoskie Ministerstwo Obrony zamawia nowe satelity obserwacyjne

Włoskie Ministerstwo Obrony zamówiło dwa kolejne satelity obserwacyjne COSMO-SkyMed II generacji. Fot. Thales Alenia Space

15 grudnia firma Thales Alenia Space poinformowała o podpisaniu kontraktu z Ministerstwem Obrony Włoch oraz włoską agencją kosmiczną w sprawie opracowania i wystrzelenia dwóch satelitów obserwacyjnych konstelacji COSMO-SkyMed II generacji.

Urządzenia wraz ze zmodernizowanymi systemami kontroli naziemnej, a także wsparciem logistycznym, zostaną dostarczone przez konsorcjum składające się z Thales Alenia Space, a także Telespazio oraz Leonardo. Dwa satelity pozwolą na ukończenie procesu budowy konstelacji (będzie składać się z czterech obiektów), które będą prowadzić obserwację powierzchni Ziemi przy pomocy stacji radiolokacyjnych pracujących w trybie SAR. Zastąpią obecnie eksploatowane satelity I generacji, których okres żywotności zbliża się ku końcowi.

Pierwsze dwa zostały zamówione w 2015 roku. CGS 1 został wystrzelony 18 grudnia 2019 roku z centrum lotów kosmicznych w Gujanie Francuskiej przy pomocy rakiety nośnej Sojuz ST-A. CGS 2 ma trafić na orbitę w maju 2021 roku (centrum lotów kosmicznych w Gujanie Francuskiej z wykorzystaniem rakiety Vega). Każdy z nich ma masę około 2230 kg, a żywotność określono na 7 lat.

Satelity COSMO-SkyMed są wykorzystywane w dwóch trybach pracy – cywilnej i wojskowej. Z tego też względu finansowanie projektu jest rozdzielone pomiędzy Ministerstwo Obrony Włoch, a także agencję kosmiczną oraz Ministerstwo Szkolnictwa. Powyższe urządzenia mają obserwować całą powierzchnię Ziemi, zgodnie z zapotrzebowaniem operatora, o każdej porze doby i w każdych warunkach atmosferycznych. Dane uzyskane z obserwacji, poprzez firmę e-GEOS S.p.A. (joint venture Telespazio i włoskiej agencji kosmicznej) mogą być sprzedawane na rynku komercyjnym zainteresowanym podmiotom bądź państwom.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

One comment on “Włoskie Ministerstwo Obrony zamawia nowe satelity obserwacyjne”

  1. U nas priorytetem powinno być pozyskanie własnych satelitów telekomunikacyjnych jak i rozpoznawczych w zakresie optycznym i radarowym dla wojska oraz centrum odbiorczo- analityczne pozyskanych danych. To absolutna podstawa nowoczesnej i szybko reagującej armii.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc