15 grudnia firma Thales Alenia Space poinformowała o podpisaniu kontraktu z Ministerstwem Obrony Włoch oraz włoską agencją kosmiczną w sprawie opracowania i wystrzelenia dwóch satelitów obserwacyjnych konstelacji COSMO-SkyMed II generacji.
Urządzenia wraz ze zmodernizowanymi systemami kontroli naziemnej, a także wsparciem logistycznym, zostaną dostarczone przez konsorcjum składające się z Thales Alenia Space, a także Telespazio oraz Leonardo. Dwa satelity pozwolą na ukończenie procesu budowy konstelacji (będzie składać się z czterech obiektów), które będą prowadzić obserwację powierzchni Ziemi przy pomocy stacji radiolokacyjnych pracujących w trybie SAR. Zastąpią obecnie eksploatowane satelity I generacji, których okres żywotności zbliża się ku końcowi.
Pierwsze dwa zostały zamówione w 2015 roku. CGS 1 został wystrzelony 18 grudnia 2019 roku z centrum lotów kosmicznych w Gujanie Francuskiej przy pomocy rakiety nośnej Sojuz ST-A. CGS 2 ma trafić na orbitę w maju 2021 roku (centrum lotów kosmicznych w Gujanie Francuskiej z wykorzystaniem rakiety Vega). Każdy z nich ma masę około 2230 kg, a żywotność określono na 7 lat.
Satelity COSMO-SkyMed są wykorzystywane w dwóch trybach pracy – cywilnej i wojskowej. Z tego też względu finansowanie projektu jest rozdzielone pomiędzy Ministerstwo Obrony Włoch, a także agencję kosmiczną oraz Ministerstwo Szkolnictwa. Powyższe urządzenia mają obserwować całą powierzchnię Ziemi, zgodnie z zapotrzebowaniem operatora, o każdej porze doby i w każdych warunkach atmosferycznych. Dane uzyskane z obserwacji, poprzez firmę e-GEOS S.p.A. (joint venture Telespazio i włoskiej agencji kosmicznej) mogą być sprzedawane na rynku komercyjnym zainteresowanym podmiotom bądź państwom.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
U nas priorytetem powinno być pozyskanie własnych satelitów telekomunikacyjnych jak i rozpoznawczych w zakresie optycznym i radarowym dla wojska oraz centrum odbiorczo- analityczne pozyskanych danych. To absolutna podstawa nowoczesnej i szybko reagującej armii.