Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Włoskie F-35 Lightning II zakończyły misję na Islandii

25 października w bazie lotniczej Keflavik na Islandii odbyła się uroczystość zakończenia misji włoskiego komponentu, który pełnił zadania w ramach NATOwskiej misji Icelandic Air Policing. Była to pierwsza operacja tego typu, w której zastosowano samoloty Lockheed Martin F-35A Lightning II.

Na Islandię przebazowano sześć samolotów, które były obsługiwane przez około 130 osobowy zespół personelu obsługi technicznej. F-35A, należące do 32° Stormo, znajdowały się na Islandii od 27 września. Według oficjalnych statystyk, wykonały około 20 treningowych startów alarmowych, a łączny nalot w czasie misji wyniósł około 150 godzin. Gotowość operacyjna wynosiła niemal 100%. Dla włoski F-35 Lightning II była to pierwsza tura poza granicami kraju, tym samym Włosi dołączyli do Izraela, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, które już stosują własne F-35 w działaniach operacyjnych.

Co ważne, tura w ramach misji Icelandic Air Policing stanowi potwierdzenie zdolności Sił Powietrznych Włoch do realizacji zobowiązań sojuszniczych, a także dała wyraz poparcia do dalszego uczestnictwa tego państwa w programie. Obecnie, według deklaracji politycznych, Rzym podtrzymuje plan zakupu 90 samolotów (w tym 30 w wersji F-35B), które zostaną zmontowane w zakładach montażu ostatecznego we Włoszech.

(ŁP) Foto: Siły Powietrzne Włoch
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc