Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Włoskie Eurofightery w Malborku

28 lipca w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku wylądowały cztery samoloty Eurofighter należące do Sił Powietrznych Włoch. Ich obecność ma związek z misją NATO Baltic Air Policing i była zaplanowana jeszcze przed rosyjską inwazją na Ukrainę. Fot. Łukasz Pacholski

28 lipca w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku wylądowały cztery wielozadaniowe samoloty bojowe Eurofighter EF-2000 należące do Sił Powietrznych Włoch. Tym samym, kolejny raz, polska baza w północno-wschodniej części kraju staje się ważnym elementem misji NATO Baltic Air Policing.


W ramach rotacji NATOwskiej misji nad państwami bałtyckimi zabezpieczenie przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii spadnie na wielozadaniowe samoloty bojowe Saab JAS-39C/D Gripen należące do Węgier (będą stacjonować w litewskiej bazie w pobliżu miasta Szawle), a także Eurofightery należące do Republiki Federalnej Niemiec oraz Włoch. Maszyny niemieckie rozlokowano w estońskiej bazie (Ämari), a Włosi trafili do Malborka. Jest to pierwszy przypadek, kiedy z polskiej bazy lotniczej będą operować włoskie samoloty bojowe – wcześniej Eurofightery należące do Aeronautica Militare wykonywały loty z baz na Litwie oraz Estonii. Co należy podkreślić, obecność w Polsce była już zaplanowana przed rosyjską inwazją na Ukrainę.

Dla personelu 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, to kolejna okazja do współpracy z sojusznikami. Od 2014 roku, kiedy dowództwo NATO podjęło decyzję o wzmocnieniu misji NATO Baltic Air Policing, z Malborka operowały kontyngenty z Francji (Dassault Rafale oraz Mirage 2000), Belgii, Niderlandów, Portugalii oraz Turcji (F-16 Fighting Falcon).

Z całą pewnością obecność w Polsce samolotów Eurofighter będzie stanowić doskonałą okazję do analiz możliwości powyższej maszyny, która jest obecnie jednym z niewielu konstrukcji mogących być uznawane za wielozadaniowe samoloty dominacji powietrznej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc