Zaloguj

Włosi zamawiają pierwsze Centauro II

24 lipca Iveco Defence poinformował o podpisaniu z włoskim urzędem zamówień wojskowych kontraktu w sprawie zakupu i dostaw pierwszej transzy kołowych wozów bojowych Centauro II, który ma zastępować wozy I generacji.

W ramach lipcowej umowy, o wartości 159 mln euro, włoski przemysł dostarczy dziesięć pojazdów. Łączne zapotrzebowanie włoskich sił zbrojnych opiewa na 136 pojazdów, wszystkie ma dostarczyć konsorcjum Iveco-OTO Melara. Nowy Centauro charakteryzuje się silnikiem o mocy 700 KM oraz wieżą uzbrojoną w armatę kalibru 120 mm. Pozwala ona na zwalczanie szerokiej gamy pojazdów oraz umocnień lądowych potencjalnych przeciwników.

Centauro I jest wykorzystywany od 1992 roku, łącznie dostarczono 400 pojazdów, spośród których Włosi eksploatują obecnie 259 sztuk. Pozostałe zostały sprzedane do Jordanii, która jest jednym z trzech klientów eksportowych na powyższy system. Pozostali to Oman oraz Hiszpania. W ciągu lat pojazdy brały udział w kampaniach w byłej Jugosławii, Somalii, Iraku, Libanie oraz Afganistanie. Dodatkowo Jordańczycy wykorzystują je w działaniach przeciwko islamskim fundamentalistom.

(ŁP) Foto: Iveco Defence
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc