Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Włosi zamawiają nowe P.180 Avanti

Ministerstwo Obrony Włoch zamówiło kolejną partię samolotów P.180 Avanti EVO. Fot. Piaggio Aerospace

24 maja Ministerstwo Obrony Włoch poinformowało o podpisaniu nowej umowy z firmą Piaggio Aerospace w sprawie zamówienie nowej partii turbośmigłowych samolotów dyspozycyjnych P.180 Avanti EVO na potrzeby lotnictwa wojskowego tego kraju.


Powyższy zakup, zapowiadany już od października ubiegłego roku, ma związek z programem rządowego wsparcia producenta, który przechodzi problemy finansowe. Umowa obejmuje sześć egzemplarzy i stanowi kolejną transzę – dziewięć innych zostało zakupionych w grudniu 2019 roku i obecnie część z nich znajduje się na etapie montażu ostatecznego. Majowy kontrakt ma wartość około 55 mln EUR i ma zostać zrealizowany do połowy 2024 roku. Jednocześnie ma zwiększyć zainteresowanie innych podmiotów przejęciem Piaggio Aerospace – obecnie producent ma zakontraktowanych siedemnaście samolotów. W ciągu najbliższych tygodni obecny właściciel ma przedstawić listę podmiotów, które mogą odkupić firmę. Procedura zmiany właściciela prowadzona jest od lutego 2020 roku.

Nowe P.180 Avanti EVO mają pozwolić na zastąpienie osiemnastu obecnie eksploatowanych samolotów P.180 poprzednich generacji, które są eksploatowane przez różnorodne formacje włoskich sił zbrojnych.

Nowa generacja samoloty P.180 Avanti – P.180 EVO charakteryzuje się zastosowaniem mocniejszych jednostek napędowych, co z kolei przekłada się na możliwość osiągnięcia prędkości 774,5 km/h oraz zwiększonym zapasem zbiorników paliwa, co umożliwia przeloty na odległość 3050 km.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc