Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Włosi wycofali z eksploatacji MQ-1C Predator

Włoskie lotnictwo zakończyło eksploatację bezzałogowych MQ-1C Predator. Fot. Siły Powietrzne Włoch

27 grudnia Siły Powietrzne Włoch poinformowały o wycofaniu z działań operacyjnych floty bezzałogowych aparatów latających General Atomics MQ-1C Predator. Tym samym zakończyła się, trwająca osiemnaście lat, historia tych maszyn w strukturach włoskiego lotnictwa.

Jak wskazują Włosi, niewielka flota MQ-1C Predator (sześciu sztuk) została zamówiona w lipcu 2002 roku. Ich dostawy rozpoczęły się w grudniu 2004 roku. W ciągu lat zrealizowały ponad 3800 lotów o łącznym czasie przekraczającym 31000 godzin. Co należy podkreślić, około 70% całości zostało zrealizowane w czasie realnych misji operacyjnych, a pozostałych 30% w czasie szkolenia i treningu operatorów oraz ćwiczeń. Szlak operacyjny obejmował misje w Iraku, Afganistanie, Kosowie, Rogu Afryki. Poza misjami ekspedycyjnymi MQ-1C wykonywały także loty w rejonie wybrzeża Włoch, a także zabezpieczały ważne wydarzenia polityczne i uzupełniały służby porządku publicznego oraz obrony cywilnej we Włoszech.

Formalne wydarzenie wycofania z linii odbyło się 19 grudnia w bazie lotniczej Amendola, która przez lata była jedną z dwóch kluczowych lokalizacji we Włoszech. Około 30% zadań realizowano w oparciu o bazę Sigonella. Samoloty, przez okres służby, operowały w konfiguracji rozpoznawczej. W ten sam sposób są obecnie eksploatowane także MQ-9 Reaper, jednak w ich przypadku Ministerstwo Obrony Włoch podjęło decyzję o ich modernizacji – stosowna umowa, zawarta poprzez procedurę FMS, została podpisana we wrześniu 2021 roku.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc