Zaloguj

Włosi wycofali fregatę ITS Bersagliere

17 kwietnia w bazie La Spezia odbyła się uroczystość fregaty ITS Bersagliere, która służyła w Marynarce Wojennej Włoch od 1995 roku jako jedna z czterech jednostek typu Soldati.

W czasie swojej służby okręt przepłynął około 320 tys. mil morskich. Została zbudowana w stoczni Fincantieri w Riva Trigoso na zamówienie irackie. Na mocy kontraktu, władze w Bagdadzie zamówiły na początku lat 80. XX wieku cztery fregaty – przyszły Bersagliere nosił początkowo nazwę Al Yarmouk, a stępkę położono 12 marca 1984 roku. 18 kwietnia została zwodowana, jednak dalsze prace zostały wstrzymane ze względu na kryzys w Iraku, a także późniejsze embargo na dostawy sprzętu wojskowego. Ostatecznie cała czwórka trafiła do Marynarki Wojennej Włoch jako fregaty patrolowe.

Obok pełnienia zadań operacyjnych fregata była także wykorzystywana do prac badawczo-rozwojowych. Zainstalowano na niej armatę 127 mm przystosowaną do strzelania amunicją kierowaną Vulcano, a także wyrzutnię celów pozornych SCLAR-H.

Obecnie w linii pozostała ostatnia z czwórki Soldati – ITS Aviere. Z pozostałych ITS Granatiere znajduje się w rezerwie, a ITS Artigliere została złomowana.

(ŁP) Foto: Marynarka Wojenna Włoch
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc