Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Włosi wodują Spartaco Schergat

26 stycznia w stoczni koncernu Fincantieri w Riva Trigoso odbyła się uroczystość wodowania fregaty rakietowej ITS Spartaco Schergat, dziewiątej jednostki typu FREMM budowanej na zamówienie Marynarki Wojennej Włoch.

Okręt powstaje w wersji wielozadaniowej i ma zostać wcielony do służby w kwietniu 2020 roku. Łącznie Włosi zamówili dziesięć fregat powyższego typu, spośród nich w linii znajduje się już siedem. We włoskiej flocie zastępują jednostki typów Lupo oraz Maestrale. Umowa na ostatnią parę (dziewiątą i dziesiątą fregatę) została zawarta w 2015 roku, natomiast budowa rozpoczęła się na przełomie 2016 i 2017 roku.

Obecnie fregaty typoszeregu FREMM są eksploatowane przez siły morskie czterech państw świata. Partnerzy programu (Włochy oraz Francja) zamówili osiemnaście jednostek (10 dla Włoch oraz 8 dla Francji), które powstają w stoczniach lokalnych. Dodatkowo Francuzi sprzedali dwie fregaty do Egiptu oraz Maroka – w obu przypadkach zostały zbudowane przez (obecną) firmę Naval Group w Lorient. Włosi promują projekt także na innych rynkach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, gdzie w ramach programu FFG(X) poszukiwany jest dostawca dwudziestu fregat rakietowych nowej generacji.

(ŁP) Foto: Fincantieri
reklama PCO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc