Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Włosi uzbroją Egipt?

4 marca media bliskowschodnie poinformowały, że rząd włoski wydał zgodę na rozpoczęcie negocjacji w sprawie sprzedaży do Egiptu dwóch fregat rakietowych typoszeregu FREMM. Co ciekawe, ich zakup może stanowić wstęp do większego pakietu sprzętu wojskowego, który Rzym dostarczy do Kairu.

Potencjalna wartość umowy obejmującej dwie fregaty może oscylować w granicach 1,2 mld Euro – zgodnie z dotychczasowymi informacjami Egipcjanie są zainteresowani zakupem ostatniej pary budowanej we Włoszech na zamówienie tamtejszego resortu obrony. Tego typu rozwiązanie pozwoliłoby na szybką dostawę jednostek do nowego klienta, a jednocześnie pozwoliłoby Włochom na zamówienie nowej pary okrętów, które byłyby dostosowane do zwalczania okrętów podwodnych. Zakup przez Egipt zwiększyłby liczbę fregat typoszeregu FREMM do trzech – w lutym 2015 roku Egipcjanie kupili jedną jednostkę we Francji (co ciekawe wówczas także dotyczyło to okrętu budowanego na zamówienie Marnie Nationale).

Co ciekawe, zakup pary fregat może być wstępem do większego zacieśnienia współpracy. Egipcjanie wskazują na chęć zakupu kolejnych czterech jednostek typoszeregu FREMM, dwudziestu korwet rakietowych typu Falaj II, 24 wielozadaniowych samolotów bojowych Eurofighter, samolotów rodziny M346 Master (być może to Egipt stoi za zakupem sześciu sztuk w wersji bojowej, które mają być dostarczone w 2021 roku). Dodatkowo pakiet może także objąć satelitę wojskowego. Całość wyceniono na kwotę około 10 mld Euro.

(ŁP) Foto: NATO
reklama PCO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc