Zaloguj

Włosi pozostają w programie F-35

9 października minister obrony Włoch poinformował, że rząd tego kraju podjął decyzję o pozostaniu w programie zakupu i rozwoju wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35 Lightning II.

Dotychczas Włosi zamówili około 20 samolotów, które są montowane w zakładach montażu ostatecznego ulokowanego w Cameri – stąd także pochodzi większość maszyn zamówionych dla Holandii. Decyzja rządu oznacza, że Rzym wkrótce zamówili kolejne F-35 dla własnego lotnictwa, długofalowe potrzeby wskazują na zakup 90 egzemplarzy (60 F-35A oraz 30 F-35B). Pozwolą na zastąpienie obecnie eksploatowanych AMX International oraz AV-8B Harrier. Wcześniej deklarowano zakup do 131 sztuk.

Obecnie Włosi osiągnęli wstępną gotowość operacyjną przez pierwszą eskadrę wyposażoną w F-35A Lightning II. Sześć samolotów zostało przebazowanych na Islandię, gdzie pełnią rolę ochrony przestrzeni powietrznej w ramach misji Air Policing realizowanej przez NATO. W ciągu najbliższych miesięcy planowane jest także przeprowadzenie integracji lotniskowca Cavour, który ma stać się jednym z dwóch nosicieli F-35B we włoskiej flocie.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Włoch
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc