Zaloguj

Włosi coraz bliżej sprzedaży fregat do Egiptu

28 lipca, w czasie obrad parlamentarnych, minister obrony Włoch poinformował, że rząd prowadzi negocjacje z Fincantieri w sprawie zamówienia dwóch nowych fregat typoszeregu FREMM, które do 2024 roku zastąpiłyby dwie jednostki planowane do sprzedaży do Egiptu. 

Powyższa deklaracja jest kolejnym potwierdzeniem negocjacji na linii Rzym – Kair w sprawie sprzedaży okrętów, a także innych systemów uzbrojenia. Negocjacje z koncernem Fincantieri wskazują, że nowe okręty trafiłyby do włoskiej floty do końca 2024 roku, w przypadku podpisania kontraktu do końca bieżącego roku. Sprzedaż fregat do Egiptu będzie umową pomiędzy rządem tego kraju oraz Fincantieri, który może liczyć na wsparcie władz włoskich. 

Zgodnie z informacjami płynącymi z Włoch, kontrakt ma obejmować dwie fregaty, które są budowane obecnie na zamówienie Marynarki Wojennej Włoch, mowa o Spartaco Schergat oraz Emilio Bianchi. Po podpisaniu kontraktu będą musiały przejść proces adaptacji do wymagań nowego użytkownika - obecnie wiadomo, że poza już zbudowaną parą Egipcjanie będą chcieli zawrzeć opcję na kolejne dwa okręty. Sprzedaż została już autoryzowana przez władze w Rzymie. 

Negocjacje z Egiptem to spory sukces dla Fincantieri i programu FREMM. Dotychczas Egipcjanie zakupili jedną fregatę tego typu, która została dostarczona przez Naval Group w czerwcu 2015 roku. Podobnie jak obecnie, była to jednostka budowana na zamówienie Marynarki Wojennej Francji – taka procedura umożliwiła skrócenie dostawy do minimum.  

Obok czterech fregat typoszeregu FREMM Egipt jest zainteresowany dostawami z Włoch innych systemów uzbrojenia – mowa to m.in. o korwetach rakietowych typu Falaj II, wielozadaniowych samolotach bojowych Eurofighter, samolotach szkolno-bojowych M346 Master. Dodatkowo Leonardo zawarł już kontrakt na produkcję i dostawy wielozadaniowych śmigłowców AW149, pierwsze egzemplarze przechodzą próby w locie. 

(Łukasz Pacholski) Foto: NATO
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc