reklama Helikon-Tex

Włosi autoryzują sprzedaż fregat FREMM do Egiptu

8 czerwca media włoskie oraz egipskie poinformowały, że rząd Włoch wydał zgodę na sprzedaż do Egiptu dwóch wielozadaniowych fregat rakietowych typoszeregu FREMM. Powyższa umowa ma być wstępem do kolejnej, gigantycznej, transakcji wartej około 10 mld euro.


Według dostępnych informacji, formalne negocjacje w sprawie sprzedaży dwóch fregat rozpoczęły się w lutym bieżącego roku – czerwcowa zgoda na transakcje oznacza, że zakończono proces formalny otwierający drogę do podpisania umowy. Jej potencjalna wartość może oscylować w granicach 1,2 mld euro i obejmować jednostki budowane przez Fincantieri na zamówienie Marynarki Wojennej Włoch. Mowa o ostatniej parze fregat – Spartaco Schergat oraz Emilio Bianchi. W ich miejsce Włosi mieliby zamówić dwie kolejne, tym razem w wersji przeznaczonej do zwalczania okrętów podwodnych.

Obecnie Egipt eksploatuje jedną fregatę typoszeregu FREMM – 17 marca 2016 roku wcielono do służby Tahya Misr, która została kupiona we Francji. Także w tym przypadku rząd w Paryżu zdecydował się na sprzedaż budowanej jednostki, która miała nosić nazwę Normandie.

Jak już wspomniano, umowa na dwie fregaty może być wstępem do gigantycznej transakcji, która zdaniem mediów bliskowschodnich oraz włoskich ma objąć kolejne cztery fregaty typoszeregu FREMM, 20 okrętów rakietowych typu Falaj II, 24 wielozadaniowe samoloty bojowe Eurofighter oraz nieokreśloną liczbę szkolno-bojowych Leonardo M346 Master. Dodatkowo Kair jest zainteresowany zakupem satelity wojskowego.

(Łukasz Pacholski) Foto: NATO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullmagnifiercrossmenulisthighlightindent-increasesort-amount-asc