Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Wkrótce umowa na Javeliny

21 kwietnia, w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej, minister Mariusz Błaszczak poinformował o zakończeniu negocjacji ze stroną amerykańską w sprawie zakupu dla Wojska Polskiego partii przeciwpancernych pocisków kierowanych FGM-148 Javelin.


Według deklaracji ministra, wkrótce ma dojść do zawarcia międzyrządowej umowy dotyczącej ich zakupu – co ciekawe, mowa o 60 wyrzutniach oraz 180 pociskach. PAP nie podała wartości transakcji, która zostanie zrealizowana w trybie FMS, czyli z pośrednictwem administracji Stanów Zjednoczonych. Jak zaznaczył, mowa o pierwszej partii pocisków tego typu.

Przypomnijmy, w marcu bieżącego roku Departament Stanu autoryzował sprzedaż do Polski 79 wyrzutni oraz 180 pocisków FGM-148 Javelin wraz z symulatorami, częściami zamiennym oraz wsparciem szkoleniowo-logistycznym. Całość została wyceniona na maksymalną kwotę 100 mln dolarów. Wartość zamówionego pakietu będzie (patrząc choćby na zmniejszoną liczbę wyrzutni) niższa - najprawdopodobniej MON poinformuje o tym w momencie zawarcia umowy z rządem Stanów Zjednoczonych, który formalnie (jako pośrednik) zamówi później sprzęt u producenta.

Według deklaracji, które upubliczniono w czasie zeszłorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, gdzie doszło do podpisania i przekazania stronie amerykańskiej oficjalnego zapotrzebowania na powyższe uzbrojenie, FGM-148 Javelin mają trafić do pododdziałów Wojsk Obrony Terytorialnej. Polska będzie kolejnym użytkownikiem powyższego systemu w Europie Środkowo-Wschodniej – obecnie znajdują się na uzbrojeniu sił zbrojnych Republiki Czeskiej, Estonii, Gruzji, Litwy oraz Ukrainy.

(ŁP) Foto: USMC
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc