Zaloguj

Wieloletnia umowa na bomby GBU-39/B

24 września Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu wieloletniej umowy z koncernem Boeing w sprawie produkcji kierowanych bomb rodziny GBU-39/B Small Diameter Bomb (SDB). 

Kontrakt ma wartość do 2,2 mld dolarów i ma być realizowany do września 2027 roku. Poza zamówieniami dla sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych, poprzez procedurę FMS, broń ma trafić do innych użytkowników - w komunikacie wskazano Australię, Belgię, Izrael, Japonię, Republikę Korei, Holandię oraz Norwegię. W momencie podpisania uruchomiono pierwszą transzę funduszy, 247,5 mln dolarów (z środków Departamentu Obrony). Pozwoli to na uruchomienie produkcji XV serii produkcyjnej bomb. Kolejne zlecenia będą aneksami do umowy bazowej. 

Produkowane przez koncern Boeing bomby GBU-39/B SDB wprowadzono na uzbrojenie w 2005 roku. Po raz pierwszy użyto je w walkach w październiku 2006 roku. Dzięki niewielkiej masie (129 kg) mogą być przenoszone na belkach wielozamkowych (po cztery bomby), co zwiększa możliwości wsparcia sił naziemnych przez wielozadaniowe samoloty bojowe. Precyzyjny układ naprowadzania GPS pozwala na niszczenie stacjonarnych celów naziemnych znajdujących się w odległości około 100 km od miejsca zrzutu. Dzięki niewielkiej masie głowicy bojowej, ograniczono uszkodzenia w pobliżu miejsca ataku. 

W ciągu lat GBU-39/B zostały zintegrowane z wieloma typami wielozadaniowych samolotów bojowych, a także bombowców i maszyn wsparcia. 

(Łukasz Pacholski) Foto: USAF
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc