Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Większe możliwości MQ-8C Fire Scout sprawdzane w działaniach operacyjnych

MQ-8C Fire Scout startuje z pokładu USS Milwaukee (LCS-5) w czasie rejsu patrolowego na wodach Ameryki Środkowej. Fot. US Navy

24 stycznia korporacja Northrop Grumman oraz NAVAIR poinformowali o wykorzystaniu bezzałogowego śmigłowca MQ-8C Fire Scout w działaniach operacyjnych, które są prowadzone na wodach Ameryki Środkowej.

Jeden egzemplarz został zaokrętowany na wielozadaniowym okręcie działań przybrzeżnych USS Milwaukee (LCS-5, typu Freedom), który 14 grudnia 2021 roku opuścił Mayport na Florydzie. Jednostka prowadzi obecnie działania na obszarze Morza Karaibskiego, w czasie których wspiera służby porządku publicznego walczące z przemytem narkotyków. Poza MQ-8C okręt ma na pokładzie wielozadaniowy śmigłowiec MH-60S Knighthawk.

Zgodnie z komunikatem NAVAIR, MQ-8C Fire Scout znajdujący się na USS Milwaukee został wyposażony w zmodyfikowaną stację radiolokacyjną Leonardo Osprey AN/ZPY-8, która pozwala na zwiększenie zasięgu oraz liczby śledzonych celów nawodnych. To z kolei umożliwia poprawę świadomości sytuacyjnej załogi okrętu dozorującego obszar morski. W bieżącym roku eksploatowane przez US Navy MQ-8C Fire Scout ze zmodyfikowanymi radarami mają trafić do Azji (najprawdopodobniej na pokładach okrętów LCS typu Independence).

Bezzałogowe śmigłowce MQ-8C Fire Scout to owoc prac korporacji Northrop Grumman oraz firmy Bell Helicopter Textron. Platforma bazuje na konstrukcji wielozadaniowego śmigłowca Bell 407 – zastosowane rozwiązania pozwalają na wykonywanie lotów o długości ponad 10 godzin bez potrzeby uzupełniania paliwa. Dostawy seryjnych MQ-8C rozpoczęły się w grudniu 2014 roku, a osiągnięcie gotowości operacyjnej miało miejsce w czerwcu 2019 roku. Poza zadaniami rozpoznawczymi, dozorowymi oraz wskazywania celów platforma może zostać uzbrojona w zasobniki z kierowanymi pociskami rakietowymi APKWS – obecnie, ze względów na brak odpowiedniej przestrzeni na okrętach klasy LCS, nie jest to praktykowane.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc