Zaloguj

Więcej Leopardów 2PL

26 lipca Inspektorat Uzbrojenia oraz Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. poinformowały o podpisaniu aneksu do bazowej umowy na modernizację czołgów Leopard 2A4 do standardu 2PL, dzięki czemu liczba wozów zwiększy się o 14 egzemplarzy.

Rozszerzenie liczby czołgów ma zwiększyć wartość kontraktu o około 300 mln złotych. Powyższy krok oznacza, że proces modernizacji przejdą wszystkie Leopardy 2A4 eksploatowane w Wojsku Polskim – zostały zakupione z nadwyżek sprzętowych Bundeswehry w dwóch transzach. Dodatkowo do Polski trafiły także czołgi w wersji 2A5.

Bazowy kontrakt został podpisany w grudniu 2015 roku i umożliwi szeroką współpracę krajowego skupionego w Polskiej Grupie Zbrojeniowej i niemieckiego przemysłu obronnego skupionego wokół Rheinmetall Defence. Dotychczas, podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, prezentowano demonstrator rozwiązań czołgu Leopard 2PL, jednak w ciągu najbliższych tygodni spodziewana jest publiczna prezentacja prototypu.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 comments on “Więcej Leopardów 2PL”

  1. Na co nam nowe czolgi by się wzieli za zmodernizowanie pocisków kierowanych i pancerza reaktywnego. Nasze pociski kierowane są w większości przestarzałe a te nowsze mamy w tak małej ilości że szkoda gadać. Jeśli ktoś nie wie o co chodzi z tym pancerzem reaktywnym już mówię. Na naszych czołgach pancerz reaktywny działa tylko wtedy jak pocisk trafi w pojazd i jest wystarczająco duży xDDD Ruscy natomiast mają pancerz reaktywny zamontowany z kamerą która wystrzeliwuje ładunek wybuchowy zanim pocisk trafi w cel. Nie wiem ale mi się wydaje że chyba mamy troszke słabszy rodzaj tego opancerzenia xD

    1. Witam, pocisków ppk mamy sporo bo dopiero co kupiliśmy nowa partię, pancerz reaktywna dział a prawodidlowo , czyli wybucha na kontakt z pociskiem. A jezeli chodzi o system obrony aktywnej na rosyjskich czolgach tzw. Arena jest ok tylko mozna używać go zdala od piechoty swojej bo może nieźle oderwać odlamkami, z drugiej strony system arena nie chroni pancerza od gory przed pociskami np . typu spike badz javelin.
      Pozdrawiam

  2. tak szczerze to wersja PL będzie wg mnie bieda zapychaczem którego tak na prawdę będziemy psuć nie poprawiać.

  3. Żeby katolicki kraj tyle wydawał na zbrojenia? Czyli za kasę którą się pompuje w Klera corocznie pomocy nie będzie, żadna góra Nas nie ochroni? No to rozwiązać ten teatrzyk i do roboty nierobów żeby na emeryturki zarobili

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc