Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Więcej bojowych bezzałogowców klasy MALE w tureckich siłach zbrojnych

Baykar poinformował o dostawie pierwszego systemu Akinci B do Sił Powietrznych Turcji. Fot. Baykar

4 sierpnia Baykar oraz Turkish Aerospace Industries poinformowały o realizacji dostaw bojowych bezzałogowych systemów latających klasy MALE do tureckich sił zbrojnych. Nowa broń trafiła do lotnictwa morskiego oraz Sił Powietrznych.


W przypadku firmy Baykar mowa o zapoczątkowaniu dostaw systemu Akinci do Sił Powietrznych – pierwsza transza obejmuje trzy aparaty wraz z naziemną stacją kierowania. Tym samym konstrukcja tej prywatnej firmy trafiła do trzeciego użytkownika (po tureckiej służbie wywiadu oraz wojskach lądowych). Co ważne odnotowania są to także pierwsze seryjne egzemplarze dostarczane w wersji „B”, która różni się zastosowaniem silników Pratt & Whitney Canada PT6A-135A o mocy 750 KM każdy. Jest to znacznie więcej, niż stosowane w wersji „A” ukraińskie Iwczenko Progress AI-450 o mocy 450 KM każdy. Nowy model ma rozszerzyć potencjał operacyjny.

Z kolei TAI poinformował o dostawie Dowództwu Sił Morskich Turcji pierwszego seryjnego zestawu systemu Aksungur. Zaprojektowany na bazie doświadczeń programu Anka, od samego początku ukierunkowany był na wymagania tureckiego lotnictwa morskiego – m.in. z tego powodu zastosowano dwusilnikowy układ napędowy. Produkcja seryjna bezzałogowców rozwijała się z problemami, gdyż pierwszy seryjny egzemplarz był gotowy już w II połowie ubiegłego roku. Mają maksymalną masę startową 3300 kg, może zabrać ładunek użyteczny o masie 750 kg – może to być zarówno uzbrojenie precyzyjne (na sześciu pylonach) bądź zasobniki z dodatkowym wyposażeniem rozpoznawczym. W zależności od konfiguracji może przebywać w powietrzu przez ponad 50 godzin.

Turcja systematycznie rozwija technologie pozwalające na udoskonalanie konstrukcji bezzałogowych aparatów latających. Są one coraz popularniejsze w lokalnych siłach zbrojnych, a także zdobywają kolejne rynki eksportowe. W przypadku systemu Akinci, ma trafić m.in. do Pakistanu oraz Azerbejdżanu. Aksungur nie zdobył dotychczas zamówień spoza Turcji, jednak biorąc pod uwagę tendencje, jest to tylko kwestia czasu.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc