9 sierpnia indyjskie media opublikowany informację o możliwości rozszerzenia zamówienia na 155 mm armatohaubice samobieżne K9 Wadżra dla Wojska Lądowych Republiki Indii. Dotychczas zamówiono i dostarczono setkę dział tego typu.
Potrzeba zamówienia kolejnych 40 dział jest wynikiem splotu dwóch czynników. Pierwszym jest zakończenie badań K9 Wadżra w rejonie Ladakhu, spornym z Cińską Republiką Ludową. Trzy K9 użyte podczas nich miały się spisać nadzwyczaj dobrze. Drugim jest wciąż odczuwalne napięcie na granicy chińsko-indyjskiej, które skłaniać Nowe Delhi do nieustannego inwestowania w siły zbrojne. Niektórzy indyjscy specjaliści spekulują, że możliwe jest zamówienie łącznie nawet 80 kolejnych K9, w miejsce 155 mm armatohaubic samobieżnych na podwoziu kołowym rodziny Denel G6, z których zakupu Indie na razie zrezygnowały. Planowano zakup 100 dział gąsienicowych i 220 (potem 180) kołowych, ale wobec przynajmniej tymczasowej rezygnacji z zakupu dział tej drugiej kategorii kontynuowane będą zakupy dział gąsienicowych. Dodatkowych 40 K9 Wadżra pozwoli na przezbrojenie kolejnych dwóch pułków (faktycznie dywizjonów) artylerii samobieżnej.
K9 Wadżra jest produkowana w Indiach przez firmę Larsen & Toubro na licencji południowokoreańskiej firmy Hanwha Defense. W 2017 r. indyjskie władze zamówiły 100 dział za przeszło 580 mln USD w ramach planu restrukturyzacji artylerii polowej (Field Artillery Rationalization Plan) sprzed dwóch dekad. W momencie podpisania umowy spodziewano się zamówienia na nawet ok. 150 kolejnych dział, co miałoby pozwolić na uzbrojenie 12-13 pułków artylerii. Zgodnie z polityką „Make in India” ponad 50% wartości zamówienia zrealizowano w Indiach, głównie w zakładach w Hazira, należących do głównego kooperanta Hanwha Defense, Larsen & Toubro. Wozy produkcji indyjskiej otrzymały nazwę Wadżra, co ma trojakie znaczenie: zgodnie z lokalną tradycją nawiązuje do Wadżry, króla z dynastii Jadawów (znanej z eposu „Mahabharata”), ponadto słowem tym określa się także rodzaj ceremonialnej maczugi i piorun (co może być nawiązaniem do oryginalnej nazwy marketingowej K9 – Thunder, pol. piorun).
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
K9 szaleje na indyjskie potrzeby 100 dział to nic, jeżeli Hindusi się przekonają do K9 może ich być tam więcej niż u Koreańczyków, ogromną sensancją jakiś czas temu było pokonanie w przetargu na zestaw przeciwlotniczy ruskich Tunguska i Pancir przez koreański zestaw Hybrid BIHO.