Zaloguj

Więcej armatohaubic K9 Wadżra dla Indii

Wojska Lądowe Indii planują zamówić 40 kolejnych 155 mm samobieżnych armatohaubic K9 Wadżra. Fot. Ministerstwo Obrony Indii.

9 sierpnia indyjskie media opublikowany informację o możliwości rozszerzenia zamówienia na 155 mm armatohaubice samobieżne K9 Wadżra dla Wojska Lądowych Republiki Indii. Dotychczas zamówiono i dostarczono setkę dział tego typu.

Potrzeba zamówienia kolejnych 40 dział jest wynikiem splotu dwóch czynników. Pierwszym jest zakończenie badań K9 Wadżra w rejonie Ladakhu, spornym z Cińską Republiką Ludową. Trzy K9 użyte podczas nich miały się spisać nadzwyczaj dobrze. Drugim jest wciąż odczuwalne napięcie na granicy chińsko-indyjskiej, które skłaniać Nowe Delhi do nieustannego inwestowania w siły zbrojne. Niektórzy indyjscy specjaliści spekulują, że możliwe jest zamówienie łącznie nawet 80 kolejnych K9, w miejsce 155 mm armatohaubic samobieżnych na podwoziu kołowym rodziny Denel G6, z których zakupu Indie na razie zrezygnowały. Planowano zakup 100 dział gąsienicowych i 220 (potem 180) kołowych, ale wobec przynajmniej tymczasowej rezygnacji z zakupu dział tej drugiej kategorii kontynuowane będą zakupy dział gąsienicowych. Dodatkowych 40 K9 Wadżra pozwoli na przezbrojenie kolejnych dwóch pułków (faktycznie dywizjonów) artylerii samobieżnej.

K9 Wadżra jest produkowana w Indiach przez firmę Larsen & Toubro na licencji południowokoreańskiej firmy Hanwha Defense. W 2017 r. indyjskie władze zamówiły 100 dział za przeszło 580 mln USD w ramach planu restrukturyzacji artylerii polowej (Field Artillery Rationalization Plan) sprzed dwóch dekad. W momencie podpisania umowy spodziewano się zamówienia na nawet ok. 150 kolejnych dział, co miałoby pozwolić na uzbrojenie 12-13 pułków artylerii. Zgodnie z polityką „Make in India” ponad 50% wartości zamówienia zrealizowano w Indiach, głównie w zakładach w Hazira, należących do głównego kooperanta Hanwha Defense, Larsen & Toubro. Wozy produkcji indyjskiej otrzymały nazwę Wadżra, co ma trojakie znaczenie: zgodnie z lokalną tradycją nawiązuje do Wadżry, króla z dynastii Jadawów (znanej z eposu „Mahabharata”), ponadto słowem tym określa się także rodzaj ceremonialnej maczugi i piorun (co może być nawiązaniem do oryginalnej nazwy marketingowej K9 – Thunder, pol. piorun).

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Więcej armatohaubic K9 Wadżra dla Indii”

  1. K9 szaleje na indyjskie potrzeby 100 dział to nic, jeżeli Hindusi się przekonają do K9 może ich być tam więcej niż u Koreańczyków, ogromną sensancją jakiś czas temu było pokonanie w przetargu na zestaw przeciwlotniczy ruskich Tunguska i Pancir przez koreański zestaw Hybrid BIHO.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc