Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Węgrzy rozbudowują flotę transportową

8 stycznia węgierscy miłośnicy lotnictwa upublicznili pierwsze zdjęcia samolotu dyspozycyjnego Dassault Falcon 7X w barwach Sił Powietrznych Węgier – informację o ich zakupie media węgierskie opublikowały w sierpniu 2018 roku.

Pierwszy z samolotów nosi obecnie wojskowe barwy oraz znaki przynależności państwowej. Obecnie nosi numer taktyczny 606, według dostępnych informacji został wyprodukowany w 2010 roku i od początku był wykorzystywany przez firmę Dasnair do przewozu ważnych osobistości. Maszyna została wycofana z eksploatacji w grudniu 2017 roku i wystawiona na sprzedaż. Być może wówczas została zaoferowana Węgrom, którzy początkowo eksploatowali ją pod cywilną (maltańską) rejestracją 9H-AGO. Obecnie brak informacji o drugim egzemplarzu.

Obok Dassault Falcon 7X do przewozu rządowych VIP wykorzystywane są także dwa (używane) samoloty pasażerskie Airbus A319. Wkrótce flota ma powiększyć się o trzecią maszynę, która obok transportu VIP ma pełnić rolę wielozadaniowej maszyny transportowej. W najbliższych miesiącach Węgrzy planują zakup 2-3 lekkich samolotów transportowych, według części spekulacji ma to być kontynuacja sukcesów koncernu Airbus w tym kraju i pozwolić na zakup C-295W.

(ŁP) Foto: Tamas Terjek
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc