Zaloguj

Ważne stanowiska dla polskich generałów

Fot. Twitter MON

30 czerwca Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło, że dwaj generałowie zajmą nowe, ważne stanowiska.

Z dniem 16 lipca minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wyznaczył gen. dyw. Piotra Błazeusza na stanowisko zastępcy szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskie, zaś gen. dyw. Karola Dymanowskiego na stanowisko zastępcy szefa Sztabu w Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił w Europie SHAPE (Supreme Headquarters Allied Powers Europe).

Generał dyw. Błazeusz poprzednio pełnił m.in. funkcje: szefa pionu operacyjnego do spraw NATO – zastępcy polskiego przedstawiciela wojskowego przy komitetach wojskowych NATO i Unii Europejskiej z siedzibą w Brukseli, szefa Zarządu Planowania i Programowania Rozwoju Sił Zbrojnych P5 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, natomiast od sierpnia 2019 roku objął stanowisko zastępcy szefa Sztabu ds. Strategicznego Rozwoju i Przygotowań SHAPE. Był pierwszym Polakiem na tak wysokim stanowisku w tym dowództwie.

Mianowany pięć dni temu na stopień generała dywizji Karol Dymanowski od stycznia 2017 roku był dyrektorem Departamentu Polityki Zbrojeniowej (wcześniej był jego zastępcą), stopień generała brygady otrzymał w 2018 roku. Przed przejściem do MON gen. Dymanowski był szefem Zarządu Działań Niekinetycznych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, potem zaś szefem Sekretariatu Dowódcy Sił Powietrznych i DGRSZ. Służył też w 1. Ośrodku Radioelektronicznym i w Zarządzie Rozpoznania i Walki Elektronicznej Dowództwa Sił Powietrznych. W przeszłości był też... piłkarzem Lechii Gdańsk.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc